Moska reagon ashpër ndaj vendimit të BE-së për vizat e turistëve rusë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Krerët e diplomacisë së vendeve të BE-së vendosën të pezullojnë marrëveshjen për lehtësimin e vizave për udhëtimin e qytetarëve rusë, gjë që hasi në pakënaqësinë e Moskës.

Vendimi i Bashkimit Evropian nuk do të mbetet pa pasoja dhe si përgjigje Moska mund të marrë masa simetrike dhe asimetrike, tha zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Aleksandër Grusko.

“Shkelja, anashkalimi apo dalja e BE-së nga marrëveshja për lehtësimin e vizave me Rusinë nuk do të mbetet pa pasoja. Ne do të vendosim vetë nëse masat do të jenë simetrike, asimetrike apo të ndonjë forme tjetër që BE-ja nuk e pret,” tha Grusko.

- Advertisement -

Kujtojmë se më herët gjatë ditës së martw, ministrat e Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian ranë dakord të pezullojnë plotësisht marrëveshjen për lehtësimin e vizave me Rusinë, e cila do të vështirësojë hyrjen e qytetarëve rusë në BE.

Siç tha ai, kjo do të zvogëlojë ndjeshëm numrin e vizave të reja të lëshuara nga vendet anëtare të BE-së dhe do të jetë më e vështirë dhe më e gjatë për t’u marrë.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

TË FUNDIT

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enriko Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×