Muzikoterapia në spitale, fëmijëve me tumor u ofrohen shërbime argëtuese

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Spitalin e Përgjithshëm të Barit, në jug të Italisë, muzika përfshihet në menaxhimin e pacientëve të vegjël onkologjikë.

Në të kaluarën, momentet që çonin në anestezi apo kimioterapi ishin plot ankth dhe refuzim, por mjekimi është ndryshe në ditët e sotme, falë edhe Filippos.

“Tani fëmija e di se do të luajë me Filippon, ai fokusohet te instrumentet, te ngjyrat që dëshiron në shtrat. Ai do ta kujtojë këtë ditë si ditën kur erdhi këtu për të luajtur me Filippon”, thotë Paola Muggeo, mjeke në spitalin e Barit.

- Advertisement -

Muzikoterapisti nuk është vetëm ekspert i muzikës, por është edhe pjesë përbërëse e një ekipi së bashku me mjekë, infermierë, anestezistë dhe psikologë.

“Për të punuar në një kontekst të tillë duhet të kesh një lloj predispozicioni jo vetëm për të punuar me fëmijët, por edhe për të punuar me këto sëmundje të rënda që kanë një ndikim të madh në jetën e përditshme dhe për më tepër, duhet të kesh aftësi të shkëlqyera të punës në grup”, shprehet Filippo Giordano, terapist muzikor.

Një eksperiencë 10-vjeçare, e nisur në spitalin e përgjithshëm të Barit, së bashku me 32 qendra të tjera në Itali, gjeneroi një kërkim dhe një botim në një revistë prestigjioze shkencore.

Menaxhimi i pacientëve do të thotë të kujdesesh për ta, edhe me ndihmën e mjeteve të tjera, si terapia me kafshët shtëpiake, aktivitetet në shkollë, ushtrimet fizike dhe mbështetja e prindërve.

Terapitë trajtojnë të gjithë personin dhe po përmirësojnë shkallët e rikuperimit. E gjitha kjo fitohet edhe falë muzikës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Aksident i rëndë në mesnatë, humb jetën 19-vjeçarja shqiptare në Itali

A reaguan si duhet autoritetet pas përmbytjes së anijes në Itali? Nisin hetimet

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

TË FUNDIT

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×