Nata e çmimeve Oscar, qytetarët e Hong-Kongut peticion kundër prezantuesit aziatik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa dhjetëra mijëra persona kanë nënshkruar një peticion për të hequr aktorin nga Hong- Kongu, Donnie Yen, nga prezantimi i natës së çmimeve Oscar për shkak të mbështetjes që ka shprehur për qeverinë kineze.

Peticioni online u organizua nga një grup aktivistësh nga Hong-Kongu. Në të thuhet se deklaratat e aktorit lidhur me protestat e vitit 2019 në Hong Kong shkelnin shpirtin e lirisë së shprehjes.

Akademia e Filmit, Artit dhe Shkencës, votuesit e të cilit përcaktojnë se kujt do t’i shkojnë çmimet Oscar, nuk e ka komentuar ende peticionin.

- Advertisement -

Donnie Yen është një yll i njohur ndërkombëtarisht i filmave aksion, që së fundmi shkaktoi polemika pasi i cilësoi protestat e 4 viteve më parë një kryengritje.

59-vjeçari është i njohur për filmat ku portretizon mjeshtrin e arteve marciale Ip Man, që në mbarë botën ka siguruar mbi 400 milionë dollarë.

Së shpejti ai do të shfaqet përkrah aktorit të mirënjohur amerikan Keanu Reevs, në episodin e katër të sagës së vrasësit John Wick.

Peticioni thotë se ftesa e akademisë për Yen tregon përbuzje ndaj popullit të Hong Kongut dhe se prania e tij do të dëmtonte imazhin dhe reputacionin e industrisë kinematografike.

Deri tani ai është nënshkruar nga mbi 84 mijë firma.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×