OSCARS 2023, filmi gjerman mbi luftën thyen rekord me 8 nominime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Janë shpallur këtë të martë nominimet për çmimet OSCARS 2023. “All Quiet on the Western Front” është filmi më i spikatur në këtë edicion, një produksioni i cili është kandidat në 8 çmime.

Ky produksion gjerman i regjisorit Eduard Berger bazohet në bestsellerin me të njëjtin emër nga Erich Maria Remarque dhe tregon historinë tronditëse të një ushtari të ri gjerman në Frontin Perëndimor të Luftës së Parë Botërore.

Filmi që pati premierën në shtator të vitit që lamë pas është nominuar në kategoritë: Filmi më i mirë në gjuhë të huaj, Grim, Tingull, Skenar i Përshtatur, Skenar Origjinal, Muzikë Origjinale, Efekte Vizuale, Kinematografi dhe Dizajn Produksioni.

- Advertisement -

Teksa të tjerë filma janë po ashtu në garën për të rrëmbyer një OSCARS në këtë edicion.

Për fotografinë më të mirë janë nominuar filma si:

Everything Everywhere All at Once, The Fabelmans, Babylon, Tár, Top Gun: Maverick, The Banshees of Inisherin, Avatar: The Way of Water, Elvis, Glass Onion: A Knives Out Mystery, Triangle of Sadness.

Regjisori më i mirë pritet të ndahet mes emrave:

Steven Spielberg, The Fabelmans, James Cameron, Avatar: The Way of Water, Daniel Kwan and Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once, Damien Chazelle, Babylon S.S. Rajamouli, RRR.

Aktori më i mirë mes:

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin, Austin Butler, Elvis, Bill Nighy, Living, Brendan Fraser, The Whale, Paul Mescal, Aftersun.

Aktorja më e mirë mes:

Cate Blanchett, Tár, Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once, Michelle Williams, The Fabelmans, Viola Davis, The Woman King, Margot Robbie, Babylon.

95 Accademy Awards do të mbahen më 13 mars, në Dolby Teatre, në Los Angeles.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Komandanti i KFOR përgëzon ushtarët e lënduar: Parandaluat viktima të shumta civile

Komandantit i KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia, vizitoi këtë të premte më 1 qershor ushtarët e lënduar italianë në kampin Villagio Italia në Pejë,...

Bëri për spital 36-vjeçarin grek, vetë-dorëzohet në polici boksieri shqiptar

Është dorëzuar në polici boksieri shqiptar, Migen Pepa, i cili 7 ditë më parë bëri për spital 36-vjeçarin Thanos Adam pas një sherri. Sipas raportimeve...

“Ka mision”, Mirela Karabina: Pse rikthimi i Bashës ndryshon nga i Berishës

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike ishte e ftuar këtë të enjte në Euronews Albania ku komentoi rikthimin në publik të Lulzim Bashës. Ajo...

TË FUNDIT

Komandanti i KFOR përgëzon ushtarët e lënduar: Parandaluat viktima të shumta civile

Komandantit i KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia, vizitoi këtë të premte më 1 qershor ushtarët e lënduar italianë në kampin Villagio Italia në Pejë,...

Bëri për spital 36-vjeçarin grek, vetë-dorëzohet në polici boksieri shqiptar

Është dorëzuar në polici boksieri shqiptar, Migen Pepa, i cili 7 ditë më parë bëri për spital 36-vjeçarin Thanos Adam pas një sherri. Sipas raportimeve...

“Ka mision”, Mirela Karabina: Pse rikthimi i Bashës ndryshon nga i Berishës

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike ishte e ftuar këtë të enjte në Euronews Albania ku komentoi rikthimin në publik të Lulzim Bashës. Ajo...

Lufta në Ukrainë dominon samitin, Zelensky apel BE dhe NATO për anëtarësimin

Lufta e Rusisë në Ukrainë ka dominuar agjendën e takimit të dytë të Komunitetit Politik Evropian në Moldavi. Presidenti Volodymyr Zelensky ishte mes 50...

Sërish sulme në Rusi, bombardohet rajoni i Belgorodit, Moska akuzon Ukrainën

Autoritetet në Rusi kanë deklaruar se një person mbeti i plagosur si pasojë e bombardimit të një qyteti në rajonin e Belgorodit. Televizioni shtetëror...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×