NATO paralajmëron Rusinë: Pasoja serioze nëse përdor armë bërthamore ndaj Ukrainës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

NATO po i merr seriozisht kërcënimet bërthamore të Rusisë dhe çdo përdorim i tyre nga Kremlini do të ketë pasoja serioze.

Ky ishte mesazhi kryesor që sekretari i përgjithshëm i Aleancës përcolli të enjten, pas një takimi të ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare në Bruksel.

Gjithashtu, Jens Stoltenberg cilësoi si të papërgjegjshme deklaratat e presidentit Putin.

- Advertisement -

“Rrethanat në të cilat NATO mund të përdorë armë bërthamore janë shumë të largëta. Retorika bërthamore e Rusisë është e rrezikshme, e papërgjegjshme dhe ata e dinë se çdo përdorim i këtyre armëve ndaj Ukrainës do të ketë pasoja serioze. Ata e dinë që një konflikt bërthamor nuk duhet të ndodhë”, tha Jens Stoltenberg, sekretar i përgjithshëm i NATO-s.

Numri një i Aleancës shtoi se për momentin Moska nuk duket se po bën gati arsenalin e saj bërthamor.

Ndërkohë, ministrja gjermane e Mbrojtjes deklaroi se 15 vende të BE-së, përfshirë Belgjikën dhe Britaninë, kanë rënë dakord për një sistem modern mbrojtjeje ajrore.

Nën koordinimin e Gjermanisë u nënshkrua një dokument për organizimin e përbashkët të të ashtuquajturit “Mburoja e Qiellit Evropian”.

“Ne duam të ndërtojmë një projekt të përbashkët për mbrojtjen ajrore dhe duke nënshkruar sot Memorandumin e Mirëkuptimit, ne po i japim jetë kësaj nisme dhe po ndajmë përgjegjësinë për sigurinë e kontinentit tonë”,  u shpreh Christine Lambrecht.

Në fund të gushtit, kancelari Olaf Scholz deklaroi se Gjermania planifikon të investojë gjerësisht në mbrojtjen ajrore në vitet e ardhshme dhe se sistemi do të jetë i hapur për aleatët.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

TË FUNDIT

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×