English

Navalny ndërroi jetë në burg, vëllai i tij në listën e të kërkuarve nga Rusia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vëllai i Alexei Navalny është vendosur në listën e të kërkuarve të Rusisë, sipas mediave shtetërore.

- Advertisement -

Mediat e huaja bëjnë të ditur se një çështje e re penale është hapur kundër Oleg Navalny, duke e bërë atë një person të kërkuar në Rusi.

Në vitin 2021 ai u dënua me një vit me kusht për thyerjen e kufizimeve të COVID pasi u akuzua për thirrje që rusët të merrnin pjesë në një tubim për vëllain e tij.

Ai u dënua në mungesë në shkurt 2022 me një vit burg, për shkelje të kushteve të dënimit me kusht.

Nuk dihet vendndodhja e tij. Ai udhëtoi në Qipro në vitin 2021 dhe nuk u kthye në Rusi, sipas dokumenteve të gjykatës të cituara nga agjencitë e lajmeve.

Kujtojmë se Alexei Navalni, kritiku kryesor i Putinit, ndërroi jetë disa ditë më parë, teksa po vuante një dënim prej 19 vitesh burg.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?