Ndahet nga jeta mbesa e Nelson Mandelës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri në moshën 43-vjeçare.

Zoleka Mandela ndërroi jetë të hënën në mbrëmje e rrethuar nga miqtë dhe familja, tha një zëdhënës.

Vitet e fundit, zonja Mandela ishte bërë e njohur për detajet e trajtimit të saj të kancerit. Ajo ishte gjithashtu e hapur për historinë e saj të varësisë nga droga, raporton BBC.

- Advertisement -

Fondacioni Nelson Mandela tha se puna e saj ishte frymëzuese. Ai tha se ajo ngriti “ndërgjegjësimin për parandalimin e kancerit” si dhe “për të thyer stigmën që rrethon sëmundjen”.

Zonja Mandela foli gjithashtu sinqerisht për luftën e saj me depresionin dhe faktin që ajo ishte abuzuar seksualisht si fëmijë.

Përveç kësaj, ajo bëri fushatë për siguri më të mirë rrugore pasi vajza e saj 13-vjeçare u vra në një aksident automobilistik në vitin 2010. Më vonë ajo humbi një djalë që lindi para kohe. Ajo ka lënë pas katër fëmijë.

Zonja Mandela, e cila ishte mbesa e gruas së dytë të Nelson Mandelës, Winnie, e dokumentoi historinë e saj në autobiografinë e saj “When Hope Whispers”.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×