Ndërron jetë miliarderi amerikan, njeriu që revolucionarizoi kompjuterët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pionieri dhe filantropi i njohur i Silicon Valley, Gordon Moore, ka vdekur në moshën 94-vjeçare në Hawaii.

Moore është një nga bashkëthemeluesit dhe pronarët e Korporatës Intel.

Ai bëri parashikimin e famshëm se fuqitë e përpunimit të kompjuterit do të dyfishoheshin çdo vit, në atë që më vonë u njoh si Ligji i Moore.

- Advertisement -

Ai “ligj” u bë themeli për industrinë e procesorëve kompjuterikë dhe ndikoi në revolucionin e kompjuterëve.

Dy dekada përpara se të fillonte revolucioni kompjuterik, Moore shkroi në një letër se qarqet e integruara do të çonin “në mrekulli të tilla si kompjuterët në shtëpi – ose të paktën terminalet e lidhur me një kompjuter qendror portativ personal”.

Ai në artikullin e publikuar në vitin 1965, tha se falë përmirësimeve teknologjike numri i transistorëve në mikroçipe ishte dyfishuar afërsisht çdo vit që kur qarqet e integruara u shpikën disa vjet më parë.

Parashikimi i tij se kjo do të vazhdonte u bë i njohur si Ligji i Moores dhe ndihmoi që prodhuesit e çipave të synonin kërkimet e tyre për ta bërë këtë realitet.

Moore ia kushtoi jetën e tij të mëvonshme filantropisë, pasi filloi një fondacion me gruan e tij Betty që u fokusua kryesisht në mbrojtjen e mjedisit, i njohur si Fondacioni Gordon dhe Betty Moore.

Në vitin 2002, Moore mori nga Presidenti George W Bush, Medaljen e Lirisë, nderimi më i lartë civil në SHBA. Ai la pas një pasuri prej 7.46 miliardë dollarë.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

TË FUNDIT

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

Sunak takim me Biden për kreu e ri të NATO-s, për kë po lobon kryeministri britanik

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të përdorë udhëtimin e tij në Uashington këtë javë për të bindur presidentin Joe Biden të mbështesë Sekretarin e...

Sula- Manastirliut: Keni krijuar grup parlamentar në burg, do vi dita që ta paguani

Deputeti Dashnor Sula ka reaguar në lidhje me arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në fjalën e tij nga Kuvendi,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×