English

Në Nju Jork fillon gjyqi i parë penal i ish-presidentit Trump

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Donald Trump do të shkelë në një gjykatë të Nju Jorkut të hënën dhe do të bëhet ish-presidenti i parë amerikan që do të dalë në gjyq për një çështje penale.

- Advertisement -

Ai akuzohet për falsifikimin e të dhënave të tij të biznesit për “të maskuar” një pagesë të heshtur të bërë ndaj Stormy Daniels, një ish-ylli të filmave për të rritur, pak para zgjedhjeve të 2016-ës.

Trump, 77 vjeç, përballet me një maksimum prej katër vitesh burg nëse dënohet, por mund të shmangë burgun dhe në vend të kësaj të gjobitet.

Ai është deklaruar i pafajshëm.

Gjyqi historik i Trump do të zhvillohet në sfondin e fushatës së tij presidenciale dhe në fund mund të shohë që kandidati i supozuar republikan të bëhet një kriminel i dënuar disa muaj përpara se votuesit të shkojnë në qendrat e votimit në nëntor.

Gjyqi, i cili do të fillojë me përzgjedhjen e jurisë të hënën, pritet të zgjasë gjashtë deri në tetë javë dhe do të përqendrohet rreth një rimbursimi që zoti Trump i bëri ish-ndërmjetësit të tij Michael Cohen.

Cohen, 57 vjeç, pretendon se ai ishte urdhëruar t’i paguante zonjës Daniels 130,000 dollarë (104,000 £) në këmbim të heshtjes së saj në lidhje me një lidhje të supozuar me zotin Trump, diçka që prokurorët e kanë përshkruar si një përpjekje për të “ndikuar në mënyrë të paligjshme” në zgjedhjet e 2016-ës.

Pagesat e parave të heshtura nuk janë të paligjshme. Por Zyra e Prokurorit të Qarkut të Manhatanit pretendon se zoti Trump kreu një krim duke regjistruar në mënyrë të gabuar rimbursimin ndaj Cohen si shpenzime ligjore.

Në total, ai akuzohet për 34 vepra penale për falsifikim të dosjeve të biznesit në shkallë të parë. Për të arritur një vendim, të 12 juristët duhet të bien dakord nëse zoti Trump është fajtor apo jo fajtor për një akuzë specifike.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×