English

Netanyahu urdhër Mosadit: Vrisni liderët e Hamasit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përpara fillimit të armëpushimit disaditor në luftimet midis Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës, udhëheqësit izraelitë ishin të bindur të mërkurën se së shpejti do të vazhdonin me misionin e tyre për të shkatërruar grupin terrorist dhe udhëheqjen e tij.

- Advertisement -

Në një konferencë shtypi në Tel Aviv të mbajtur së bashku me anëtarët e kabinetit të luftës, kryeministri Benjamin Netanyahu tha se ai kishte udhëzuar agjencinë e spiunazhit Mossad të vendit të synonte krerët e Hamasit “kudo që janë”.

Kryeministri tha kështu pasi një reporter përmendi një raport të lajmeve të Kan, duke pohuar se Ismail Haniyeh dhe Khaled Mashaal janë “euforikë” për luftën dhe presin të vazhdojnë të sundojnë Gazën pas përfundimit të saj.

Ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant tha se të gjithë liderët e Hamasit ishin duke ecur si njerëz të vdekur. “Ata po jetojnë në kohë të huazuar”, tha Gallant për shefat e Hamas. “Lufta është mbarëbotërore: nga personat e armatosur në terren tek ata që po shijojnë avionët luksoz ndërsa emisarët e tyre veprojnë kundër grave dhe fëmijëve – ata janë të destinuar të vdesin”, tha ministri i mbrojtjes i Izraelit.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit thotë se bisedimet për pengjet që Doha po ndërmjetëson midis Izraelit dhe Hamasit “po përparojnë pozitivisht” dhe se një njoftim do të bëhet në orët e ardhshme në lidhje me kohën e saktë që do të fillojë armëpushimi.

Zyrtarët në Katar, Izrael dhe Hamas njoftuan veçmas dje se marrëveshja do të hynte në fuqi këtë mëngjes në orën 10:00, por Izraeli më vonë njoftoi se zbatimi nuk do të bëhej para të premtes në mëngjes për shkak të vonesave të dukshme logjistike.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit, tha në një deklaratë se Katari po punon me dy palët ndërluftuese së bashku me Izraelin dhe SHBA-në “për të siguruar fillimin e shpejtë të armëpushimit dhe për të siguruar atë që është e nevojshme për të siguruar angazhimin e palëve ndaj marrëveshje”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?