Nga Vitore Tusha te Tartar Bazaj, kush janë kandidatët për Avokatin e Popullit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kuvendi ka rihapur procedurën për Avokatin e ri të Popullit. Në përfundim të afatit ligjor janë vetëofruar për të aplikuar për këtë post 14 kandidatë.

Ndër emrat që synojnë postin e mbrojtjes së të drejtave të njeriut është edhe ish kryetarja e gjykatës kushtetuese, Vitore Tusha.

Ish-këshilltari ligjor i Ilir Metës gjatë kohës që ushtronte detyrën e presidentit, Bledar Dervishaj është një tjetër emër në garë.

- Advertisement -

Listës i bashkohet edhe ish-kryetarja e komisionit qendror të zgjedhjeve, Lefterije Luzi e cila aplikon për herë të dytë për këtë post.

Ish-ministri dhe aktualisht anëtar i Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve, Ilir Rusmali është pjesë e listës së kandidatëve.

Vihet re që pjesë e aplikuesve janë edhe dy emra të tjerë nga drejtësia, siç është zv. Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Tartar Bazaj dhe avokati Sokol Hazizaj.

Do të jetë komisioni i ligjeve ai që do të zhvillojë seancat dëgjimore e më pas 28 deputetë do të kenë mundësi të mbështesin me firma një prej kandidatëve për ta votuar atë në seancë plenare.

Avokati i Popullit kërkon bashkëpunim mes shumicës dhe pakicës parlamentare. Për të votuar një prej kandidatëve për avokat populli duhet shumicë e cilësuar prej 84 votash.

Do të mbetet për t’u parë nëse do të ketë vullnet politik mes palëve, pasi në dhjetor Partia Socialiste dhe ajo demokratike për shkak të përplasjeve nuk arritën të votonin një prej kandidatëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në GJKKO, në seancën gjyqësore ku do të pyeten dëshmitarët e radhës. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për...

Merr pjesë edhe ministri Lavrov, nis punimet samiti i OSBE-së në Shkup

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, më 30 nëntor nis punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), me pjesëmarrjen e...

“Harrojnë fasulet dhe hekurin në prizë se merren me Tik Tok”- flet zjarrfikësi Cara

Arben Cara, drejtori i trajnimit dhe logjistikës në DPMZSH tha në “Good Morning Albanians” se njerëzit janë bërë shumë të përqendruar te rrjetet sociale...

TË FUNDIT

Gjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në GJKKO, në seancën gjyqësore ku do të pyeten dëshmitarët e radhës. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për...

Merr pjesë edhe ministri Lavrov, nis punimet samiti i OSBE-së në Shkup

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, më 30 nëntor nis punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), me pjesëmarrjen e...

“Harrojnë fasulet dhe hekurin në prizë se merren me Tik Tok”- flet zjarrfikësi Cara

Arben Cara, drejtori i trajnimit dhe logjistikës në DPMZSH tha në “Good Morning Albanians” se njerëzit janë bërë shumë të përqendruar te rrjetet sociale...

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×