Nis seanca në Kuvend për Holokaustin, Nikolla: Kapitull i tmerrshëm për njerëzimin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ka nisur seanca në Kuvend dedikuar ditës së përkujtimit të viktimave  të Holokaustit.

Seanca do të zgjasë rreth 60 minuta, ku të pranishëm janë dhe ish-presidenti Alfred Moisiu dhe princ Leka.

Të pranishëm janë edhe përfaqësues të Ambasadës së Izraelit në vendin tonë.

- Advertisement -

“Kemi organiuar Forumin e Parë Ballkanik kundër asitemetizmit. Është pjesë e projektit të njerëzimit p0ër një botë me mirëqenie paqe e siguri. Holokausti ishte kapitull i tmerrshëm në historinë e njerëzimit” tha Nikolla.

Më pas një fjalim do të mbajë edhe kryeministri Edi Rama, si edhe krerët e grupeve parlamentare.

Pas seancës së posaçme do të vijojnë seanca plenare, ku deputetja demokratë Ina Zhupa do të mbajë një interpelancë Ina Zhupa me ministren Elva Margariti. Ndërkohë, deputetja e Partisë së Lirisë, Erisa Xhixho do të ketë mocion me debat me ministren e Arsimit, Evis Kushi. Ditën e sotme pritet të miratohet edhe akti normativ për që parashikon shtimin e të ardhurave me 1.5 miliardë lekë, si dhe alokimi i fondit 7.8 miliardë për pakon e madhe.

Asambleja e Përgjithshme OKB-së caktoi 27 janarin si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, datë e cila përkon me përvjetorin e çlirimit të kampeve të vdekjes Auschvitz-Birkenau në vitin 1945.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Borrell: Do të ndjekim nga afër zbatimin e marrëveshjes së Ohrit

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell deklaroi e marrëveshja e Ohrit duhet të zbatohet në tërësi nga Kosova dhe Serbia. Borrell, para samitit...

Kush do përfaqësojë PD-në në zgjedhje? KAS jep vendimin për ankimimin e Berishës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e bërë nga përfqësuesit ligjor të ish-kryeministri Berisha, për të çregjistruar nga zgjedhjet Partinë...

Presidenti i Austrisë vizitë dy ditore në Shqipëri, zbardhet agjenda

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen do të zhvillojë një vizitë shtetërore në Shqipëri me ftesë të Presidentit të Republikës, Bajram Begaj, në...

TË FUNDIT

Borrell: Do të ndjekim nga afër zbatimin e marrëveshjes së Ohrit

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell deklaroi e marrëveshja e Ohrit duhet të zbatohet në tërësi nga Kosova dhe Serbia. Borrell, para samitit...

Kush do përfaqësojë PD-në në zgjedhje? KAS jep vendimin për ankimimin e Berishës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e bërë nga përfqësuesit ligjor të ish-kryeministri Berisha, për të çregjistruar nga zgjedhjet Partinë...

Presidenti i Austrisë vizitë dy ditore në Shqipëri, zbardhet agjenda

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen do të zhvillojë një vizitë shtetërore në Shqipëri me ftesë të Presidentit të Republikës, Bajram Begaj, në...

Nis seanca për Mediun, ish-ministri mungon në GJKKO. Kërkesat e SPAK dhe avokatëve

Nis seanca në Gjykatën e Posaçme për ish-ministrin e Mbrojtes Farmir Mediu. Mediu nuk ka ardhur dhe do të përfaqësohet nga avokatët Ardian Visha dhe...

EURO 2024/ Italia përballet me Anglinë, masa të forta sigurie

Sonte në mbrëmje në orën 20:45, Italia dhe Anglia do të ndeshen në Napoli për ndeshjen hapëse të kualifikueseve të Euro 2024. E gjithë vëmendja...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×