Nisin hetimet për dokumentet në banesën e Pence, Shtëpia e Bardhë hesht

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 300 dokumente të klasifikuara janë gjetur në banesën e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence, në Indiana.

Avokati i tij, Greg Jacob ka deklaruar se Pence angazhoi një këshilltar të jashtëm me eksperiencë në menaxhimin e dokumenteve sekrete, për të mbikëqyrur ato që kishte mbledhur në shtëpinë e tij, pas zbulimit të rasteve të presidentit Joe Biden dhe ish-presidentit Donald Trump.

Shtëpia e Bardhë ndërkohë ka refuzuar ta komentojë ngjarjen.

- Advertisement -

“Nuk do të komentoj një hetim penal apo çfarëdo hetimi tjetër. Sikurse dhe ju e dini, Departamenti i Drejtësisë është i pavarur dhe ne nuk do të ndërhyjmë politikisht. Ne kemi qenë shumë të qartë për këtë. Presidenti ka qenë shumë i qartë që gjatë fushatës së tij elektorale”, tha Karine Jean Pierre, zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë.

Bëhet fjalë për zbulimin e radhës të informacioneve konfidenciale në rezidencat private të kreut dhe ish-krerëve të shtetit.

Departamenti i Drejtësisë po heton si rastin e dokumenteve të gjetura në rezidencën e Joe Biden në Delauer dhe në ish-zyrën e tij në Uashington, ashtu dhe atë të zbulimit në resortin e Donald Trump në Florida. Të dy ata mohojnë shkeljet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aplikacioni “Aktivisti”, Meta: Krim zgjedhor, po detyrohet administrata për “like”

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka akuzuar Partinë Socialiste se po përdor aplikacionin “Aktivisti” për të kontrolluar administratën publike në “like-t” dhe...

Kërkesa e PS për përjashtimin e deputetëve të PD, Salianji bën deklaratën e fortë

Deputeti i PD-së Ervin Salianji është shprehur se kërkesa për përjashtimin e deputetëve të opozitës është bërë nga 7 deputetë që nuk flasin kurrë. Në...

“Po kontrollojnë like-t”/ PS për akuzat për “Aktivistin”: Do t’i ndjekim ligjërisht

Sekretari për Digjitalizimin në Partisë Socialiste, Etjen Xhafa, iu përgjigj këtë të mërkurë akuzave të opozitës se PS po përdor një aplikacion të quajtur...

TË FUNDIT

Aplikacioni “Aktivisti”, Meta: Krim zgjedhor, po detyrohet administrata për “like”

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka akuzuar Partinë Socialiste se po përdor aplikacionin “Aktivisti” për të kontrolluar administratën publike në “like-t” dhe...

Kërkesa e PS për përjashtimin e deputetëve të PD, Salianji bën deklaratën e fortë

Deputeti i PD-së Ervin Salianji është shprehur se kërkesa për përjashtimin e deputetëve të opozitës është bërë nga 7 deputetë që nuk flasin kurrë. Në...

“Po kontrollojnë like-t”/ PS për akuzat për “Aktivistin”: Do t’i ndjekim ligjërisht

Sekretari për Digjitalizimin në Partisë Socialiste, Etjen Xhafa, iu përgjigj këtë të mërkurë akuzave të opozitës se PS po përdor një aplikacion të quajtur...

A po e heton SPAK Edi Ramën? Poli Hoxha tregon pistat e hetimit

Gazetari Poli Hoxha tha se SPAK ka çeduar në punën që po bën. Në një intervistë për Euronews Albania, Hoxha referuar çështjes McGonigal tha se...

Major Cengu: 60 persona nën rrënojat e pallatit 8 katësh, kemi dëgjuar zëra

Major Endrit Cengu nga Turqia ka bërë me dije se aktualisht ekipi i kërkim-shpëtimit nga Shqipëria ndodhet në zonën e Malazya ku aktualisht po...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×