Një ajsberg me përmasat e Londrës është shkëputur nga Antarktida 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ajsberg i madh pothuajse me madhësinë e Londrës është shkëputur nga Antarktida, sipas faqes së internetit të Anketimit Britanik të Antarktikut (BAS).

“Një ajsberg i madh (1 550 kilometra katrorë) pothuajse në madhësinë e Londrës është shkëputur nga rafti i akullit Brant 150 metra i trashë. Ajsbergu u shkëput pasi çarjet që kishin ndodhur natyrshëm gjatë viteve të fundit u përhapën në të gjithë raftin e akullit, gjë që çoi në thyerja e ajsbergut të ri”, thuhet në faqen e internetit.

Ajsbergu u shkëput javën e kaluar, thyerja e dytë e madhe e ajsbergut në këtë pjesë të kontinentit në dy vjet.

- Advertisement -

Ekziston një stacion kërkimor në akullnajë ku u shkëput ajsbergu dhe shkencëtarët atje thanë se zona e tyre nuk ishte prekur.

Sipas tyre, akullnaja ka një strukturë komplekse dhe pasojat e shkëputjes mund të jenë të paparashikueshme.

Të gjitha ndryshimet në akullnajë monitorohen rregullisht përmes një sistemi të veçantë të automatizuar.

Glaciologu i BAS Dominic Hodgson tha se ngjarja nuk ishte e lidhur me ndryshimin e klimës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×