English

Një ditë përpara vizitës “delikate” në Pekin, zbardhet telefonata Scholz-Macron

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz bënë thirrje të premten për një “ri-balancim” të marrëdhënieve tregtare midis Evropës dhe Kinës në prag të vizitës së liderit gjerman në Pekin.

- Advertisement -

Dy liderët europianë diskutuan në  një video-telefonatë ndikimin e luftës në Ukrainë në sigurinë evropiane, bëri me dije zyra e shtypit të Presidentit Macron.

Scholz udhëton në Kinë këtë fundjavë, në një vizitë “delikate” tre-ditor në një kohë kur Perëndimi po ashpërson retorikën ndaj Pekinit , si për praktikat e tij tregtare ashtu edhe për afërsinë me Moskën.

Bashkimi Evropian ka akuzuar Kinën se ka përmbytur Evropën me mallra të subvencionuara të shitura me çmime nën tregun.

Komisioni Evropian hapi të martën një hetim ndaj furnizuesve kinezë të turbinave me erë, pas hetimeve për ndihmën shtetërore për panelet diellore, makinat elektrike dhe trenat

Macron dhe Scholz nënvizuan gjithashtu nevojën për të “nxitur konkurrencën evropiane”, veçanërisht duke thelluar tregjet pan-evropiane të kapitalit, një projekt që do të kërkonte harmonizimin e rregullave financiare në të gjithë bllokun, por që është frenuar nga mosmarrëveshjet midis Parisit dhe Parisit dhe Berlin .

Të dy riafirmuan gjithashtu “mbështetjen e tyre të palëkundur dhe afatgjatë për Ukrainën” dhe “diskutuan iniciativat evropiane për të ofruar mbështetje ushtarake për Ukrainën”, tha zyra e Macron.

Presidenti francez pritet të vizitojë Ukrainën prej disa javësh, por ai ka thënë se do ta bëjë udhëtimin vetëm kur të ketë diçka konkrete për të ndihmuar Kievin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×