English

Një jetë me artin dhe ndërtimin, ndërron jetë arkitekti i njohur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare Petraq Kolevica. Ai do të kujtohet si artist për vëllimet e tij me poezi lirike dhe bisedat me Lasgush Poradecin e Mitrush Kutelin, dhe si arkitekt i ndërtimeve me frymë modernist në Tiranën e para viteve ’90.

- Advertisement -

Shkrimtari, përkthyesi dhe arkitekti i njohur, Petraq Kolevica është ndarë nga jeta në moshën 89-vjecare. Lajmin e bëri të ditur Fakulteti i Arkitekturës dhe Urbanistikës, UPT, në Tiranë. Universiteti Politeknik në mesazhin ngushëllues e cilëson arkitektin, mjeshtër të modernizmit në Shqipëri. Kolevica u lind në Korcë dhe aty kreu shkollën fillore dhe gjimnazin.

Studimet pёr inxhinieri ndёrtimi i kreu nё periudhёn 1952-1957 nё Universitetin politeknik tё Tiranёs dhe pas diplomimit, punoi shumё vite si inxhinier dhe arkitekt.

Gjatё gjithё veprimtarisё si arkitekt ai u mundua tё projektonte ndёrtesa moderne dhe funksionale, si godina e sanatoriumit, pallatet pranë rrugës së ambasadave dhe bashkëautor i Muzeut Kombëtar. U kritikua shumё herё pёr ndikime tё huaja nga partiakёt e asaj kohe.

Jetёn e tij si inxhinier dhe arkitekt Kolevica e ka pёrmbledhur nё librin “Arkitektura dhe diktatura”, ndërsa në botimet me emrin e tij numërohen një sërë krijimesh, si “Kёngё nga koha e keqe”, “Tё korrat e vona”, “Me Mitrushin” e “Lasgushi ma ka thënë”. Në trashëgiminë e përkthimeve Kolevica i dha lexuesit shqiptare poemën  “Demoni” tё Lermontovit, “Poezi gjermane dhe austriake”, dhe poezi klasike japoneze.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?