Njohja e pensioneve me Italinë, Balla: Pritet firma e dy ministrave italianë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Shoqatës “Diaspora 91-19”, Esat Balla thotë se shqiptarët duhet të jenë të kënaqur nga arritja e marrëveshjes me Italinë për njohjen e pensioneve.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Balla u shpreh se pritet firma e ministrit të Financave dhe atij të Punës në Itali, para ratifikimit në parlamentet përkatëse të dy vendeve.

“Mendoj se shqiptarët duhet të jenë të kënaqur nga kjo marrëveshje. Kanë mbetur dy firma për t’u vënë nga ministrat respektivë të Financave dhe ministri i Punës në Itali. Pastaj do bëhet ratifikimi ndërmjet dy parlamenteve, shqiptare dhe italiane. Më pas, firmat teknike ndërmjet dy institucioneve përkatëse. Ajo që është më kryesorja, asnjë shqiptar nuk do të mbesë i pakënaqur nga kjo marrëveshje. Do të përfitojnë shumë persona’, theksoi ai.,

- Advertisement -

Shqiptarët që kanë punuar në Itali dhe kanë paguar sigurimet atje, do mund të përfitojnë pension në Shqipëri. Ministritë e Ekonomisë së dy vendeve kanë përfunduar negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet.

Rreth 500 mijë persona pritet të përfitojnë, kur marrëveshja të miratohet në parlamentet respektive.

Ky lajm u be i ditur pak dite më pare nga ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj dhe ambasadori i Italisë në vendin tonë, Fabricio Buci.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×