‘Nxiti protestuesit’, të tjera dëshmi kundër Trump për sulmin në Capitol Hill

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në ditën e shtatë të seancave dëgjimore për sulmin e 6 janarit në Capitol Hill, janë paraqitur të tjera dëshmi të cilat tregojnë se ish-presidenti Donald Trump ka inkurajuar qëllimisht grupet e ekstremit të djathtë që të marshojnë në Kapitol, në përpjekje për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të fituara nga Joe Biden.

Dëshmia e re nga ish-këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Eric Herschmann plotësoi detajet e asaj që u përshkrua si një takim i turbullt dhjetori midis Trump dhe këshilltarëve që hodhën teoritë e konspiracionit rreth zgjedhjeve.

“Flynn më bërtiti se isha një dështak  vazhdoi të ngrihej në këmbë dhe nisi të  më bërtiste.  Unë iu ktheva. Ne debatuam”, u shpreh Eric Herschmann, ish-këshilltar i Shtëpisë së Bardhë

- Advertisement -

Në përpjekje për të krijuar një lidhje midis grupeve ekstremiste Oath Keepers, Proud Boys dhe bashkëpunëtorëve të Donald Trump, anëtarët e grupit u pyetën pse kishin shkuar për të marshuar në Kapitol.

“Ju e njihni presidentin, ai i nervozoi të gjithë. U tha të gjithëve të shkonin poshtë. Kështu që ne ndoqëm ata,” dëshmoi  Stephen Ayres, protestues në Capitol.

“Unë mendoj se ne duhet të heqim dorë nga loja fjalëve dhe duhet të themi  të vërtetat. Dhe ajo që do të ndodhte  ishte një revolucion i armatosur, njerëz vdiqën atë ditë, u shpreh Jason Van Tatenhove, ish zëdhënës i Oath Keepers.

Komiteti i Hetimit  pretendon se ka lidhje të detajuara midis aleatëve kryesorë të Trump dhe ekstremistëve të së djathtës ekstreme . Trump dhe mbështetësit e tij – duke përfshirë shumë republikanë në Kongres, e hedhin poshtë komisionin e 6 janarit duke e cilësuar  si një gjueti politike.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×