English

OBSH-ja thirrje Kinës: Ndani informacione në kohë reale për COVID-in

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyrtarët kinezë duhet të ndajnë më shumë informacion në kohë reale për COVID-in në vend pasi infeksionet janë duke u rritur, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

- Advertisement -

Shumë nga kufizimet e rrepta janë hequr gjatë javëve të fundit, por rastet janë rritur dhe disa vende tani po kontrollojnë udhëtarët nga Kina, shkruan BBC.

Zyrtarët e OBSH-së thonë se duan të shohin më shumë të dhëna për shtrimet në spital, pranimet në njësinë e kujdesit intensiv dhe numrin e vdekjeve.

Shtetet e Bashkuara, Spanja, Franca, Koreja e Jugut, India, Italia, Japonia dhe Tajvani kanë vendosur të gjitha teste Covid për udhëtarët nga Kina.

Kina po raporton rreth 5 000 raste në ditë, por analistët thonë se numra të tillë janë shumë të nënllogaritur dhe ngarkesa ditore e rasteve mund të jetë më afër një milion.

Spitalet janë të mbingarkuar dhe banorët po luftojnë për të gjetur ilaçe bazë, sipas raporteve.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?