OBSH përshëndet aplikimin e vaksinës HPV: Rastet me fruth po rriten

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i OBSH për Europën, dr. Hans Kluge ka shfrytëzuar videomesazhin drejtuar kongresit të parë shëndetësor të mbajtur në Tiranë për të kërkuar më shumë vëmendje për fruthin.

Ai vlerësoi  përfshirjen e vaksinës kundër kancerit në qafën e mitrës në kalendarin shqiptar ndërsa apeloi se nuk duhet harruar vaksina e fruthit, që  po kthehet në problem.

“Më lejoni t’ju përgëzoj për nisjen e fushatës mbarëkombëtare për vaksinimin e adoleshentëve ndaj HPV, bashkë me veprimtaritë e tjera të zakonshme të imunizimit të popullatës. Tani na duhet të përqendrojmë vëmendjen te pjesa e mbetur nga vaksinimi i popullatës që mbeti si pasojë e pandemisë së COVID 19. Shtimi i rasteve të fruthit në të gjithë rajonin përbën një shqetësim në rritje”, tha dr. Hans Heri Kluge.

- Advertisement -

Teksa vlerësoi punën e bërë nga shëndetësia shqiptare, Klugen konfirmoi mbështetjen e OBSH për Shqipërinë në realizimin e Strategjisë Kombëtare për Shëndetin 2021-2030 dhe planin për Shëndetin Mendor deri në vitin 2026.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Edi Rama takohet në Sllovaki me Macron, për çfarë diskutuan

Kryeministri Edi Rama është takuar në Sllovaki me presidentin francez Emmanuel Macron. Lajmin e ka bërë me dije vetë kreu i qeverisë, duke thënë se...

Gjykata zbardh vendimin: Pse shpallëm të pafajshëm Fation Muratin

Gjykata e Tiranës, ka vendosur zëvendësimin e masës së sigurimit nga “Arrest në shtëpi” në atë të “Arrestit në burg”, ndaj Fatjon Murati, emri...

Kosova si Ukraina? Gazetarët përplasen për situatën në veri

Genc Burimi i ftuar në Euronews Albania e krahasoi situatën e tensionuar në veri të Kosovës, me situatën e luftës në Ukrainë. Por gazetarja...

TË FUNDIT

Edi Rama takohet në Sllovaki me Macron, për çfarë diskutuan

Kryeministri Edi Rama është takuar në Sllovaki me presidentin francez Emmanuel Macron. Lajmin e ka bërë me dije vetë kreu i qeverisë, duke thënë se...

Gjykata zbardh vendimin: Pse shpallëm të pafajshëm Fation Muratin

Gjykata e Tiranës, ka vendosur zëvendësimin e masës së sigurimit nga “Arrest në shtëpi” në atë të “Arrestit në burg”, ndaj Fatjon Murati, emri...

Kosova si Ukraina? Gazetarët përplasen për situatën në veri

Genc Burimi i ftuar në Euronews Albania e krahasoi situatën e tensionuar në veri të Kosovës, me situatën e luftës në Ukrainë. Por gazetarja...

Punëtori u rrëzua dhe ra nga lartësia, procedohet penalisht pronari i hotelit

Policia e Sarandës ka proceduar penalisht pronarin e lokalit në Sarandë, ku dy ditë më parë humbi jetën pasi u rrëzuar nga lartësia 62-vjeçari...

Reziston ekonomia ukrainase, FMN: Tregoi qëndrueshmëri të fortë, pavarësisht luftës

Pavarësisht sulmeve të vazhdueshme të Rusisë ndaj Ukrainës, me raketa dhe dronë, ekonomia e vendit të përfshirë nga lufta po tregon qëndrueshmëri të fortë. Zyrtarë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×