English

OKB i kërkon Rusisë të ndalë “transferimin me forcë” të fëmijëve ukrainas

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina thotë se 20.000 fëmijë janë dërguar me forcë në Rusi që kur nisi lufta në shkurt të vitit 2022. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, e ka quajtur këtë veprim si “gjenocid”. Rusia mohon akuzat.

- Advertisement -

Komiteti për të drejtat e fëmijëve i OKB-së, që është një panel prej 18 ekspertësh të pavarur, i bëri presion Rusisë për akuzat për dëbimin e fëmijëve gjatë një shqyrtimi të rregullt të të dhënave muajin e kaluar.

Në konkluzionet e panelit, të publikuara të enjten, ekspertët i bënë thirrje Rusisë “që t’i japë fund transferimit me forcë apo dëbimit të fëmijëve nga territori i pushtuar ukrainas”.

Rusia ka thënë se “vendosjet e fëmijëve të evakuuar janë të rregulluara, para së gjithash, me kërkesën dhe pëlqimin e tyre”.

Por, zëvendëskryetari i komitetit, Bragi Gudbrandsson, u tha gazetarëve se ekspertët kanë ardhur në përfundim se “ka dëshmi të transferimit me forcë të fëmijëve nga Ukraina për në Rusi”.

“Ne nuk mund të themi se sa është numri i këtyre fëmijëve, por e dimë që janë shumë”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×