OKB: Më shumë njerëz po injektojnë droga në nivel global

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë njerëz janë duke injektuar droga ilegale sesa është menduar paraprakisht, kanë thënë Kombet e Bashkuara në një raport për përdorimin e drogës në nivel global.

Në total, 13.2 milionë njerëz kanë injektuar droga më 2021, 18 për qind më shumë sesa është vlerësuar paraprakisht, ka thënë Zyra e OKB-së për Droga dhe Krim.

Sipas kësaj agjencie, me bazë në Vjenë, substancat sintetike sikurse fentanili dhe metamfetamina dominojnë në tregun e drogës ilegale.

- Advertisement -

Në botë, numri i përdoruesve të drogës është rritur për 23 për qind, dhe çrregullimet e lidhura pas përdorimit të saj janë rritur për 45 për qind brenda një dekade, duke prekur shifrën 40 milionë.

Sipas raportit, njerëzit me çrregullime të shëndetit mendor, ata me kushte jo të mira socio-ekonomike dhe të rinjtë, janë më të cenueshmit.

Evropa Lindore dhe Amerika Veriore është thënë se e kanë mundësinë më të madhe të njerëzve që injektojnë droga, në krahasim me Lindjen dhe Azinë Juglindore.

Sipas gjetjeve të raportit, burrat kanë pesë herë më shumë mundësi që të injektojnë droga dhe t’i nxisin partneret e tyre që ta fitojnë shprehinë e njëjtë.

Sa i përket trajtimit, një në pesë persona mund të ketë qasje të lehtë në të.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×