English

OKB: Nuk ka asnjë operacion humanitar funksional në Gaza

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Koordinatori humanitar i OKB-së ka thënë se nuk ka më asnjë operacion humanitar të denjë në Gazën jugore.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, komentet Martin Griffiths i bëri duke folur në Gjenevë, ku tha se ritmi i sulmit ushtarak në jug të Rripit të Gazës përsëriti atë që ishte parë në veri, që do të thotë se nuk kishte hapësirë ​​të sigurt për agjencitë e ndihmës për të punuar.

Ai tha se ndërsa agjencitë e ndihmës mbetën në Gaza dhe nuk do të braktisnin popullin, ata nuk kishin ndjenjën e qartësisë, nuk kishin aftësi për të planifikuar dhe nuk kishin ndjenjën se “ku do të përfundojë kjo”.

Griffiths dha një notë të vogël shprese; ai tha se kishte pasur diskutime me Izraelin për hapjen e kalimit Kerem Shalom për të lejuar më shumë ndihmë humanitare në Gaza.

Por ai tha gjithashtu se agjencitë e ndihmës për momentin nuk janë në gjendje të lëvizin shumë përtej Rafahut dhe Griffiths tha se çdo dërgesë brenda Gazës ishte thjesht “oportuniste, e çrregullt, e pasigurt dhe e paqëndrueshme”.

E vetmja zgjidhje serioze, këmbënguli ai, ishte një armëpushim.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?