English

OKB: Situata në Haiti është katastrofike, po vijon të përkeqësohet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre milionë fëmijë në Haiti kanë nevojë për ndihmë humanitare pasi dhuna e vazhdueshme e bandave pengon shpërndarjen e ndihmave, ka thënë kreu i agjencisë së OKB-së për fëmijë, Unicef.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Catherine Russell tha se situata në Haitin e shkatërruar nga bandat ishte “katastrofike” dhe po keqësohej “nga dita në ditë”.

Ajo tha në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së se në shumë fusha shërbimet thelbësore kishin dështuar.

Ndërkohë, një këshill presidencial kalimtar ende nuk është betuar.

Ndërsa Haiti është shkatërruar nga bandat për vite me radhë, grupet e armatosura i shtuan sulmet e tyre në fund të shkurtit, kur kryeministri Ariel Henry udhëtoi për në Kenia për të nënshkruar një marrëveshje për një forcë shumëkombëshe të sigurisë që do të vendosej në vendin e Karaibeve.

Henry u pengua të kthehej në Haiti pasi bandat sulmuan aeroportin ndërkombëtar, duke detyruar mbylljen e tij.

Ai ra dakord muajin e kaluar të tërhiqej sapo të krijohej një këshill presidencial kalimtar dhe të qëndronte jashtë vendit.

Megjithatë, formimi i këshillit është përfshirë nga vonesa dhe mosmarrëveshje të brendshme. Nëntë anëtarët e këshillit ende nuk kanë bërë betimin përpara se të marrin pushtetin.

Edhe pse bandat thanë se qëllimi i tyre kryesor ishte rrëzimi i Henryt, ata kanë vazhduar të kryejnë sulme ndaj forcave të policisë.

Ata kanë plaçkitur gjithashtu universitete dhe biblioteka, kanë djegur farmacitë dhe kanë detyruar mbylljen e spitalit më të madh të kryeqytetit Port-au-Prince.

Grupet joqeveritare thonë se grupet e armatosura tani kontrollojnë rreth 90% të Port-au-Prince.

Sipas Unicef, 2.7 milionë njerëz jetojnë në zona nën kontroll efektiv të bandave, ku fëmijët shpesh bëhen viktima të sulmeve të tyre.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?