Opozita turke emëron një kundërshtar të Erdogan në zgjedhjet e ardhshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Koalicioni i opozitës turke zgjodhi sot liderin e opozitës Kemal Kilicdaroglu si kundërshtarin kryesor të presidentit Recep Tayyip Erdogan në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, raportoi Reuters.

Kilicdaroglu, 74 vjeç, kryetar i Partisë Popullore Republikane (CHP), partia e dytë më e madhe, do të përpiqet të zëvendësojë Erdoganin pas dy dekadash sundimi.

“Tryeza jonë është tavolina e paqes. Qëllimi ynë i vetëm është ta kthejmë vendin në ditët e begatisë, paqes dhe gëzimit”, tha ai.

- Advertisement -

Sipas sondazheve, votimi do të jetë i ngushtë, pasi blloku opozitar është pak përpara aleancës në pushtet.

Koalicioni i opozitës është zotuar të ndryshojë politikat e Erdoganit në shumë fusha, si ekonomia, të drejtat civile dhe punët e jashtme.

Ish-nëpunësi civil Kilicdaroglu mund të përfitojë nga vitet e krizës ekonomike dhe inflacioni në rritje, si dhe nga tërmetet shkatërruese në jug të vendit që kanë vrarë më shumë se 46.000 njerëz, duke përfshirë pakënaqësinë e gjerë publike me reagimin e shtetit ndaj katastrofës.

Sipas Reuters, votuesit do të vendosin jo vetëm se kush do ta udhëheqë Turqinë, por edhe se si do të qeverisë vendin, drejtimin e ekonomisë dhe rolin që Turqia do të luajë në zbutjen e konflikteve në Ukrainë dhe Lindjen e Mesme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

TË FUNDIT

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. Galter i bëri deklaratat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×