A e duan më turqit presidentin Erdogan? Gazetari analizon situatën pas tërmetit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Goditja e tërmetit në Turqi e cila shkaktoi dëme të mëdha njerëzore, dhe materiale ka vënë në vështirësi të mëdha shtetin turk, por edhe presidentin e saj Erdogan. I ftuar në një lidhje direkte në Euronews, gazetari i TRT,  Abdylvehab Ejupi ka folur për situatën e Turqisë pas kësaj ngjarje të rëndë.

Sipas tij deri më tani nuk është diskutuar për ndonjë shtyrje të zgjedhjeve të cilat janë paracaktuar të ndodhin më 14 maj. Ai është shprehur se pavarësisht situatës së vështirë në të cilën ndodhet Turqia zgjedhjet janë një e drejtë kushtetuese dhe si e tillë ato do të mbahen.

I pyetur nëse tërmeti dhe menaxhimi i kësaj situatë të rënde ka ndikuar te popullariteti i presidentit Erdogan, nëse është dëmtuar apo jo figura e tij, gazetari Abdylvehab Ejupi është shprehur se është ende shpejtë për të bërë vlerësime të tilla pasi populli turk është ende në një gjendje shoku, e se do të duhet kohë për të bërë analiza për të parë ndikimin e kësaj situatë në figurën e presidentit turk.

- Advertisement -

“Është shumë e vështirë që vetëm tre javë pas tërmetit të matet apo të bëhet një vlerësim i tillë. E gjithë popullata është në gjendje shoku dhe në një gjendje të tillë askush nuk mund të japë një vlerësim racional. Duhet të paktën të kaloj një muaj deri sa të qartësohen shumica e gjërave, deri sa të qartësohen mbi 2 milionë njerëz të cilët janë pa shtëpi, deri sa te vendosen në vendet ku duhet të vendosen, deri sa të qartësohet situata në aspektin psikologjik. E gjithë Turqia është në një gjendje shoku dhe kjo kërkon kohë, në mënyrë që të bëhet një gjykim i qartë dhe jo i nxituar. Çdo vlerësim momental është jo i drejtë dhe i shpejtuar, vetëm pas një muaji mund të kemi një gjykim të qartë të situatës”, u shpreh gazetari Abdylvehab Ejupi për Euronews.

 

LEXO GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×