Opozitari rus dënohet me 8.4 vite burg, pasi kritikoi luftën e Kremlinit në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një figurë e lartë e opozitës ruse është dënuar me tetë vjet e gjysmë burg, pasi kritikoi luftën e Kremlinit në Ukrainë.

Ilya Yashin u akuzua për përhapjen e informacionit të rremë në lidhje me ushtrinë. 

Akuzat lidhen me një transmetim të drejtpërdrejtë në Youtube dhe i referoheshin vrasjes së ukrainasve në Bucha. Gjatë gjyqit të tij, Yashin vuri në dukje se ai kishte cituar burime zyrtare ruse si dhe deklarata ukrainase për t’i dhënë audiencës së tij dhe pikëpamjet objektive.

- Advertisement -

Ndërsa verdikti i tij u lexua në gjykatën e Moskës, mbështetësit e tij jashtë shprehën zemërimin e tyre për vendimin.

Ai ishte një nga kritikët e paktë të shquar të Kremlinit që kishte mbetur në Rusi gjatë një goditjeje ndaj disidentëve.

“Me atë dënim histerik, autoritetet duan të na trembin të gjithëve, por kjo tregon në mënyrë efektive dobësinë e tyre,” tha Yashin në një deklaratë përmes avokatëve të tij pasi gjykatësi dha dënimin. 

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Daçiç zbulon porosinë e SHBA-së për Kurtin

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë porositur kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti,...

U kapën duke marrë ryshfet, lihen në burg 2 efektivët e “Shqiponjave”

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 2 efektivët e "Shqiponjave" Andi Çelmeta dhe Hashim Xhixha të akuzuar për korrupsion. Njëherësh, me kërkesë të Prokurorisë...

Sherr për shezlongët mes biznesmenëve, goditet me sende të forta 64-vjeçari

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona, pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...

TË FUNDIT

Daçiç zbulon porosinë e SHBA-së për Kurtin

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë porositur kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti,...

U kapën duke marrë ryshfet, lihen në burg 2 efektivët e “Shqiponjave”

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 2 efektivët e "Shqiponjave" Andi Çelmeta dhe Hashim Xhixha të akuzuar për korrupsion. Njëherësh, me kërkesë të Prokurorisë...

Sherr për shezlongët mes biznesmenëve, goditet me sende të forta 64-vjeçari

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona, pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...

Apeli i GJKKO lë në burg Fredi Belerin

Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë në fuqi masën e arrestit me burg për Fredi Belerin, ndërsa ka vendosur detyrim paraqitjeje për Pandeli...

Ministri i Jashtëm grek takon Xhaçkën, kërkon lirimin e Belerit dhe Kokaveshit

Ministri i Jashtëm grek Vasilis Kaskarelis ka takuar homologen Olta Xhaçka në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×