English

Orban takohet me Macron para presidencës hungareze të BE-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri hungarez Viktor Orban është takuar me presidentin francez Emmanuel Macron në Paris përpara presidencës hungareze të BE-së, e cila fillon më 1 korrik.

- Advertisement -

Dreka e punës e dyshes në Pallatin Elysee mbuloi tema kryesore si mbështetja për Ukrainën dhe industrinë evropiane të mbrojtjes. Vizita u zhvillua pak përpara emërimeve të Këshillit Evropian të udhëheqësve të rinj të BE-së të enjten dhe të premten.

Takimi u pa si një mundësi për Macron dhe Orban për t’u përgatitur për presidencën e ardhshme të Hungarisë, gjatë së cilës Orban planifikoi të promovonte sloganin: “Ta bëjmë Evropën përsëri të madhe”.

Vizita ishte veçanërisht e rëndësishme politikisht, duke pasur parasysh kritikat e fundit të Orban ndaj politikës së migracionit të Gjermanisë.

Orban shikohet si “Trumpi i Evropës”. Ai merr drejtimin e Bashkimit Evropian për gjashtë muajt e ardhshëm dhe slogani i tij i zgjedhur, “Make Europe Great Again”, i bën jehonë në mënyrë provokative ish-presidentit të SHBA Donald Trump.

Supozohet fuqimisht se Budapesti mund të përfitojë nga presidenca për të përcjellë mesazhet e tij specifike politike.

Pavarësisht qëndrimit të tij kritik, kryeministri hungarez mbetet shumë i vetëdijshëm për varësinë e kombit të tij nga Bashkimi Evropian, veçanërisht 19 miliardë euro në subvencione të mbajtura aktualisht nga Brukseli – dhe praninë e fabrikave gjermane të automobilave brenda Hungarisë.

Orban ka qenë gjithashtu kritik ndaj asaj që ai i shihte si ndarje politike brenda BE-së, veçanërisht në lidhje me të ashtuquajturat ndarje të ‘punëve të larta’. Ai pretendon se disa vende po përjashtoheshin për shkak të përkatësive partiake dhe politike.

Orban ka shprehur zhgënjimin e tij, veçanërisht duke synuar Ursula von der Leyen, Presidenten e Komisionit Evropian, duke e përshkruar mandatin e saj si “mandatin më të keq në historinë e Evropës”.

Pavarësisht kritikave të Orbanit, von der Leyen është gati të riemërohet të enjten për një mandat tjetër pesëvjeçar.

  LEXO GJITHASHTU:

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?