‘Pako të përgjakshme me sy kafshësh dhe letra-bombë’, ç’po ndodh në Europë? 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa dërgesa rrëqethëse dhe të rrezikshme janë nisur drejt adresave të ndryshme në disa prej qyteteve kryesore europiane, në atë që po konsiderohet një ‘fushatë terrori’ e drejtuar nga Rusia.

Shumë ambasada ukrainase morën ‘pako të përgjakshme’ me sy kafshësh pasi konsullata në Spanjë dhe disa kompani që kanë mbështetur haptazi Ukrainën me armë dhe ndihma humanitare morën letra-bombë apo zarfe që përmbanin eksplozivë, që fatmirësisht nuk kanë shkaktuar viktima.

Pakot u dërguan në ambasadat e Kievit në Hungari, Holandë dhe Poloni. 

- Advertisement -

Gjashtë letra bomba u dërguan gjithashtu në vende të ndryshme në Madrid këtë javë, duke përfshirë ambasadën e Kievit.

Pakot, të zhytura në një lëng me ngjyrë dhe erë të veçantë, u dërguan në ambasadat e Kievit në Hungari, Holandë, Poloni, Kroaci, Itali dhe Austri, shkroi në Facebook zëdhënësi i ministrisë së jashtme ukrainase Oleg Nikolenko.

Ata u dërguan gjithashtu në konsullatat e përgjithshme në Napoli dhe Krakov, si dhe në konsullatën në Brno të Çekisë. 

Zbulimi shqetësues vjen pasi gjashtë ‘letra bombë’ u dërguan në objektiva të profilit të lartë në të gjithë Spanjën këtë javë, duke përfshirë ambasadën ukrainase në Madrid, kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez, një prodhues spanjoll armësh që furnizon raketa në Kiev, ministrinë e mbrojtjes dhe një baze ajrore.

Nikolenko tha se hyrja në banesën e ambasadorit në Vatikan ishte vandalizuar gjithashtu. Një burim i ambasadës në Romë tha se jashtëqitjet njerëzore ishin lënë para derës.

Nikolenko tha gjithashtu se ambasada në Kazakistan kishte marrë një kërcënim për bombë, i cili më pas nuk u konfirmua.

Ambasada në Shtetet e Bashkuara mori një letër që përmbante një artikull që ishte kritik për Ukrainën, tha ai.

Letra, si shumica e të tjerave, ka origjinën nga një vend evropian, tha ai, pa dhënë detaje.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha se pakot e përgjakura të zbuluara në ambasadat e Kievit në të gjithë Evropën ishin një “fushatë e planifikuar mirë terrori dhe frikësimi”.

Ai dukej se fajësoi Rusinë për dërgimin e paketave.

“Ne kemi arsye për të shqyrtuar atë që po ndodh në një fushatë terrori dhe frikësimi të mirëplanifikuar të ambasadave dhe konsullatave të Ukrainës,” tha Kuleba.

“Duke mos qenë në gjendje të ndalojnë Ukrainën në frontin diplomatik, ata përpiqen të na frikësojnë. Megjithatë, mund të them menjëherë se këto përpjekje janë të kota. Ne do të vazhdojmë të punojmë efektivisht për fitoren e Ukrainës.’

Kuleba ka urdhëruar që të gjitha ambasadat dhe konsullatat në fjalë të vendosen nën masa të forta sigurie.

Dje, ambasadori i Ukrainës në Spanjë, Serhii Pohoreltsev, u duk se fajësoi Moskën për dërgimin e një letre bombë në ambasadën e Kievit në Madrid në një paketë që ishte e ngjashme me pesë zarfet e tjera të dyshimta.

“Ne jemi të vetëdijshëm për metodat terroriste të vendit agresor,” tha ai. “Metodat dhe sulmet e Rusisë kërkojnë që ne të jemi gati për çdo lloj incidenti, provokimi dhe sulmi.”

Ambasada e SHBA në Madrid zbuloi të enjten një zarf të dyshimtë që ishte i ngjashëm me pesë letra bombë të tjera që ishin dërguar në vendet e profilit të lartë në qytet.

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×