Papa Benedikti kërkon falje pas raportit mbi priftërinjtë pedofilë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Papa Benedikti i 16-të kërkoi falje për çdo “gabim të rëndë” në trajtimin e rasteve të abuzimit seksual nga ana e klerikëve të Kishës, por nuk pranoi asnjë keqbërje personale pas raportit të pavarur që u publikua muajin e kaluar.

Në letrën e lexuar nga Jozef Rajcinger sekretari i tij personal, Papa Bendedikti shprehet i keqardhur për abuzimet e ndodhura në kohë dhe vende të ndryshme gjatë kohës që ushtronte mandatin në Vatikan.

Jozef Rajcinger, sekretari personal i Bendediktit të 16

- Advertisement -

“Kam pasur përgjegjësi të mëdha në Kishën Katolike. Ndiej dhimbje të jashtëzakonshme për abuzimet dhe gabimet që kanë ndodhur në vende të ndryshme gjatë kohës kur unë ushtroja mandatit tim. Në të gjitha takimet, veçanërisht në udhëtimet apostolike, me njerëzit e abuzuar seksualisht nga priftërinjtë, jam përballur me pasojat e fajit më të rëndë dhe kam kuptuar se ne vetë jemi të përfshirë në këtë faj sa herë që e neglizhojmë ose nuk arrijmë ta përballojmë atë me vendosmërinë dhe përgjegjësinë e nevojshme, siç ka ndodhur shumë shpesh dhe vazhdon të ndodhë”, thuhet në letrën e Benediktit të 16-të.

Letra e Papës Benedikt vjen pasi një komision ekspertësh arriti në përfundimin se ai ishte në dijeni të katër rasteve të priftërinjve pedofilë kur ishte kryepeshkop i Mynihut. Vetë ai, siguroi se ka marrë pjesë në takime për transferimin e tyre, por se nuk është vënë në dijeni asnjëherë për arsyen e vërtetë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përjashtimi i deputetëve nga Kuvendi, Korreshi: S’ia mbyllin dot gojën opozitës

Sekretariati për Procedurat, Votimet dhe Etikën në Kuvend me tre vota pro e dy kundër përjashtoi për 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet...

Asteroidi “puth” tokën, ndër objektet që kanë kaluar më afër planetit ndonjëherë

Një asteroid i ka kaluar Tokës në një distancë shumë të afërt, madje më pranë dhe se disa satelitë. Asteroidi 2023 BU kaloi në fund të...

Frikë për destabilizim më 4 shkurt, ekspertët ngrenë alarmin në RMV

Paralajmërimet e Këshillit të Sigurisë së Maqedonisë së Veriut për tensione të mundshme më 4 shkurt dhe thirrjet e presidentit Stevo Pendarovski për ndalesë...

TË FUNDIT

Përjashtimi i deputetëve nga Kuvendi, Korreshi: S’ia mbyllin dot gojën opozitës

Sekretariati për Procedurat, Votimet dhe Etikën në Kuvend me tre vota pro e dy kundër përjashtoi për 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet...

Asteroidi “puth” tokën, ndër objektet që kanë kaluar më afër planetit ndonjëherë

Një asteroid i ka kaluar Tokës në një distancë shumë të afërt, madje më pranë dhe se disa satelitë. Asteroidi 2023 BU kaloi në fund të...

Frikë për destabilizim më 4 shkurt, ekspertët ngrenë alarmin në RMV

Paralajmërimet e Këshillit të Sigurisë së Maqedonisë së Veriut për tensione të mundshme më 4 shkurt dhe thirrjet e presidentit Stevo Pendarovski për ndalesë...

Merrnin para nga farmacitë, kush janë zyrtarët e Agjencisë së Barnave të arrestuar

Besiana Xhelilaj përgjegjëse e Agjencisë së Barnave dhe Luan Çiçi, 35 vjeç, specialist i Agjencisë së Barnave u arrestuan ditën e sotme në kuadër...

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×