English

Papa Françesku: Demokracia nuk është në gjendje të mirë “shëndetësore”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Papa Françesku tha se demokracia globale nuk ishte “në gjendje të mirë shëndetësore” pasi ai inkurajoi katolikët të punojnë për paqen në Ukrainë, Palestinë dhe zona të tjera konflikti. 

- Advertisement -

Komentet e tij erdhën gjatë një vizite në qytetin verior italian të Triestes të dielën, që shënoi javën e 50-të sociale të katolikëve italianë. Këtë vit, ai trajtoi temën e demokracisë në krizë. 

Në kuadër të udhëtimit, ai shkoi në Qendrën e Konventave Generali, ku kreu i Kishës Katolike foli për gjendjen e demokracisë globale dhe funksionalitetin e saj. 

“Le të jemi të sinqertë, në botën e sotme demokracia nuk është në gjendje të mirë shëndetësore,” tha Françesku. 

“Jam i shqetësuar për numrin e vogël të njerëzve që votuan,” vazhdoi ai, duke theksuar rëndësinë e krijimit të kushteve që lejojnë të gjithë të shprehen dhe të marrin pjesë në procesin demokratik. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?