Papa Françesku: Nuk mund të mësohemi me luftën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga Sheshi i Shën Pjetrit në Vatikan, lutja e të dielës iu kushtua dhënies fund të luftës në Ukrainë.

Papa Francesku tha para besimtarëve se “kjo luftë mizore dhe e pakuptimtë  e cila vazhdon prej muaji, është humbje për të gjithë”.

“Ne duhet të mohojmë  luftën, një vend vdekjeje ku baballarët dhe nenat varrosin fëmijët e tyre, ku burrat vrasin vëllezërit e tyre, ku vendosin te fuqishmit dhe te varferit vdesin. Lufta nuk shkatërron vetëm te tashmen por edhe te ardhmen e shoqërisë. Në nuk mund të mësohemi me luftën. Mjaft. Ndaloni.  Armët  të heshtin. Negocioni seriozisht për paqen”, u shpreh Papa Françesku.

- Advertisement -

Ati i Shenjtë theksoi se “njerëzimi duhet të kuptojë se ka ardhur momenti për të shfuqizuar luftën, për ta fshirë luftën nga historia e njeriut përpara se ajo të anulojë njeriun nga historia”.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën, papa  ka folur disa herë për një konflikt të mundshëm bërthamor duke bërë thirrje për gjetjen e dialogut.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pas SHBA-së dhe Gjermanisë, Franca e Kanadaja do të çojnë tanke në Ukrainë

Franca dhe Kanadaja do të furnizojnë Ukrainën me tanke mes sulmeve të vazhdueshme ruse. Vendimi i të dy vendeve ndjek shembullin e Shteteve të Bashkuara...

Kaosi në parlament, PS kërkon përjashtimin e Berishës dhe 5 deputetëve nga Kuvendi

Grupi Parlamentar i PS ditën e sotme i ka paraqitur një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla ku kërkojnë marrjen e masës disiplinore për...

Dita e Holokaustit, Rama: Shqipëria ka vendin e nderit në Luftën e II Botërore

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një postimi në facebook në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. Përmes një postimi në facebook shefi...

TË FUNDIT

Pas SHBA-së dhe Gjermanisë, Franca e Kanadaja do të çojnë tanke në Ukrainë

Franca dhe Kanadaja do të furnizojnë Ukrainën me tanke mes sulmeve të vazhdueshme ruse. Vendimi i të dy vendeve ndjek shembullin e Shteteve të Bashkuara...

Kaosi në parlament, PS kërkon përjashtimin e Berishës dhe 5 deputetëve nga Kuvendi

Grupi Parlamentar i PS ditën e sotme i ka paraqitur një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla ku kërkojnë marrjen e masës disiplinore për...

Dita e Holokaustit, Rama: Shqipëria ka vendin e nderit në Luftën e II Botërore

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një postimi në facebook në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. Përmes një postimi në facebook shefi...

Hidhet nga pallati, ndërron jetë një person

Një 80-vjeçar dyshohet se është vetëhedhur nga kati i tretë i një pallati në qytetin e Fushë Krujës, duke ndërruar jetë. Paraprakisht dyshohet se 80-vjeçari...

Aksidentoi për vdekje 20-vjeçarin dhe u largua, arrestohet 65-vjeçari nga Fieri

Është arrestuar 65-vjeçari nga Fieri i cili pak ditë më parë aksidentoi për vdekje 20-vjeçarin në Elbasan dhe më pas u largua nga vendi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×