Papunësia në Kosovë, rezultat i të pakualifikuarve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bizneset e Kosovës janë në krizë pasi dhjetëra të rinj ikin çdo ditë drejt vendeve të Bashkimit Evropian.

Ata janë në kërkim të një perspektivë më të mirë, por tregu vendas ka mbetur pa krah pune.

Shqetësimi kryesor është në gjetjen e punëtoreve të kualifikuar.

- Advertisement -

“Kjo vërehet në bazë të konkurseve që ne i hapim dhe çdo vit po ulet numri i konkurrentëve dhe çdo vit dhe aty vërehet mangësia e fuqisë punëtore”, thotë Trëndafile Salihu nga Meister Training Center.

Nje rrezik të tillë e kane paralajmëruar edhe organizatat që trajtojnë çështjen e migrimit. Megjithatë, sipas agjencisë së punësimit të Kosovës, situata është krejt ndryshe.

Agjencia e punësimit ka të regjistruar mbi 80 mijë punëkërkues në të gjitha zyrat e punësimit. Të gjithë ata janë punëkërkues aktivë të cilët në mënyrë aktive kërkojnë punë. Kemi edhe punëkërkues të kualifikuar”, tha  Shpëtim Kalludra nga Agjencia Kosovare e Punësimit.

Sipas tyre për gjithë këta punëkërkues në nivel vendi aktualisht agjencia ka në dispozicion pak më shumë se 10 mijë vende pune.

Megjithatë, bizneset thonë se e kanë të vështirë të bashkëpunojnë me shtetin, duke thënë se kjo agjenci nuk ofron punëtorë në profilet që ata kërkojnë.

Të papunët, sytë drejt BE-së   

Mungesën e punëtorëve të kualifikuar e pranojnë edhe organizatat që trajtojnë çështjet e papunësisë.

“Kosovës i mungon fuqia punëtore që ka kapacitet profesional sipas kërkesave të tregut të punës. Pra, e gjithë fuqia punëtore është me shkollim formal, që nuk është relevant në kërkesat e vërteta të tregut”, thotë Rinor Qehaja nga Ed Guard.

Prishtina. Foto: Wikimedia Commons/Arben Llapashtica

Nga Agjencia e Punësimit thonë se problemi real është se në shumicën e rasteve, vetë të papunët, nuk kanë pikësynim që të punësohen në Kosovë.

Ekspertët thonë se mekanizmi i vetëm për ndaljen e ikjes së fuqisë punëtore nga Kosova, shihet afrimi i bizneseve të huaja, si dhe orientimi i rinisë drejt profesioneve, që nga bankat e shkollës.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Putin ultimatum ministrit të Mbrojtjes: Ndalni kundërofensivën deri në tetor

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron që kundërofensiva ukrainase të ndalet deri në fillim të tetorit dhe ka udhëzuar ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu...

Zveçla: Plani i Vuçiç dështoi, me armët u gjetën dhe hartat e organizimit të sulmit

Ministri i Brendshëm Xhelal Zveçla ka dalë në një deklaratë për mediat ndërsa janë ekspozuar dhe armë e gjetura ditën e djeshme në Veri...

Autoblinda, eksploziv dhe municion luftarak, ekspozohen armët e gjetura në Banjskë

Policia e Kosovës ka ekspozuar për mediat armatimin e gjetur në manastirin e Basnjkës, ku terroristët serbë u fshehën pas sulmit ndaj policisë së...

TË FUNDIT

Putin ultimatum ministrit të Mbrojtjes: Ndalni kundërofensivën deri në tetor

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron që kundërofensiva ukrainase të ndalet deri në fillim të tetorit dhe ka udhëzuar ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu...

Zveçla: Plani i Vuçiç dështoi, me armët u gjetën dhe hartat e organizimit të sulmit

Ministri i Brendshëm Xhelal Zveçla ka dalë në një deklaratë për mediat ndërsa janë ekspozuar dhe armë e gjetura ditën e djeshme në Veri...

Autoblinda, eksploziv dhe municion luftarak, ekspozohen armët e gjetura në Banjskë

Policia e Kosovës ka ekspozuar për mediat armatimin e gjetur në manastirin e Basnjkës, ku terroristët serbë u fshehën pas sulmit ndaj policisë së...

Daçiç: Serbët në Kosovë të qëndrojnë të qetë, do bëjmë gjithçka për ruajtjen e paqes

Shefi i diplomacisë Ivica Daçiç tha sot se Serbia duhet të ketë kujdes nga të gjitha provokimet dhe se, serbët në Kosovë duhet të...

FOTO| Përfshihet nga flakët kamioni në autostradën Fier-Vlorë

Një kamion ka marrë flakë këtë të hënë në autostradën Fier-Vlorë. Sipas pamjeve të siguruara nga Euroenës Albania kamioni duket teksa digjet në anë të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×