Paralizohen transportet në Gjermani, grevë në aeroporte dhe hekurudha

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rrjeti i transporteve në Gjermani është paralizuar tërësisht ditën e hënë, me vendin që po përjeton grevën më të madhe në dekada.

Stafet në aeroporte, porte, hekurudha, autobusa dhe metro braktisën punën menjëherë pas mesnate për një grevë 24-orëshe.

Dy nga sindikatat më të mëdha të Gjermanisë po kërkojnë paga më të larta për punëtorët, në mënyrë që të mund të përballen me koston e lartë të jetesës.

- Advertisement -

Ministrja e Brendshme e vendit, Nancy Faeser u shpreh optimiste se një marrëveshje me sindikatat mund të arrihet këtë javë.

“Shumë shërbime publike po përballen me çmimet e larta të energjisë dhe inflacionin e lartë. Ndaj është detyra jonë të arrijmë një marrëveshje të mirë”, tha ministrja për agjencinë e lajmeve “Reuters”.

“Mega greva” e së hënës, sikurse është pagëzuar nga mediat lokale, ka prekur vetëm udhëtarët dhe trenat rajonalë të menaxhuar nga operatori i hekurudhave, “Deutsche Bahn”.

Ndërsa shërbimet lokale të transporteve, përfshirë këtu tramët dhe autobusët, nuk po veprojnë në 7 lande të Gjermanisë.

“Çmimet e naftës dhe ushqimeve janë rritur, po ndjej peshën e tyre në portofol”, tha një protestues në Berlin për agjencinë e lajmeve “AFP”.

Sa u takon aeroporteve, paraliza ka përfshirë edhe ata më të Mynihut dhe Frankfurtit, më të mëdhenjtë në vend.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Beleri nga qelia: Bashkia e Himarës po mbahet nga koalicioni i hajdutëve të pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...

Betimi/Beleri flet nga burgu: Si e dha Rama 4 muaj më parë vendimin e sotëm të GJKKO

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...

TË FUNDIT

Beleri nga qelia: Bashkia e Himarës po mbahet nga koalicioni i hajdutëve të pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...

Betimi/Beleri flet nga burgu: Si e dha Rama 4 muaj më parë vendimin e sotëm të GJKKO

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...

“Do ta bëjë Himarën greke”, Beleri i përgjigjet gazetarëve: Zëdhënës bandash

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, i cili ndodhet në burg prej 7 muajsh tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e...

Ekskluzive/Flet për herë të parë nga qelia Fredi Beleri, akuzon Ramën për arrestimin

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mwhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×