Parlamenti Evropian miraton ligjin kundër shpyllëzimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parlamenti Evropian votoi të mërkurën për t’u siguruar që një numër produktesh në tregun evropian nuk vijnë si pasojë e shpyllëzimit. Bëhet fjalë për një hap të madh përpara kur bëhet fjalë për frenimin e dëmtimit të ambientit.

Tani, kompanive do t’u duhet të provojnë se produktet që shesin nuk kanë lidhje me shpyllëzimin nga vitit 2021 e më pas, si në Evropë edhe në botë.

Lista përfshin vajin e palmës, kafenë, sojën, drurin, kakaon, gomën, mineraret dhe letrën e printuar, pa harruar produktet derivate si mishi i kaut, çokollata apo mobiliet.

- Advertisement -

“Po humbasim çdo vit rreth 10 milionë hektarë pyje në të gjithë botën dhe ky instrument do ta ndalojë dukurinë. Të paktën do të zhbëjë pjesërisht bashkëpunimin tonë në procesin e shpyllëzimit, pasi raftet tona janë të mbushura me çokollatë, kafe dhe produkte soje, që kontribuojnë në dëmtimin e pyjeve, me rreth 10% të 10 milionë hektarëve në vit”, tha Christophe Hansen, euro-deputet.

Kompanive do t’u duhet t’u ofrojnë informacione autoriteteve të BE-së, si koordinatat e pozicionit gjeografik, të cilat mund të monitorohen me satelit për degradim të mundshëm të zonave pyjore. Nëse ato dështojnë në përmbushjen e kritereve, atëherë do të gjobiten.

Kritikët argumentojnë se masat e reja do të ngrenë koston e mallrave, por për disa ligjvënës, rritja e çmimeve do të jetë vetëm afatshkurtër.

“Ajo që po përpiqemi të nxisim është një ekonomi drejt një modeli tjetër ekonomik. Nga një ekonomi ku ne shkatërrojmë planetin dhe kushtet e jetesës së njerëzve në një ekonomi ku respektojmë natyrën dhe njerëzit. Natyrisht, kjo mund të ketë një çmim që do të ndihet nga konsumatorët në fillim, por vetëm për një periudhë të shkurtër. Kjo do të ndryshojë mënyrën se si ekonomia është strukturuar dhe më pas çmimet nuk do të jenë më të larta. Do të jetë një formë tranzicioni drejt një modeli të ri”, u shpreh Marie Toussaint, euro-deputete, të Gjelbrit.

Mbrojtja e të drejtave të popujve indigjenë është një tjetër kërkesë për produktet që hyjnë në tregun e BE-së. Sapo rregullat të hyjnë në fuqi, bizneset dhe tregtarët do të kenë 18 muaj kohë për t’i implementuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

TË FUNDIT

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×