English

Partia e kryeministres italiane Meloni mohon pjesëmarrjen në mitingun pro-fashist

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia e krahut të djathtë e udhëhequr nga kryeministrja italiane Giorgio Meloni, Vëllezërit e Italisë (FDL), mohoi sot pjesëmarrjen në një tubim profashist në Romë, të mbajtur të dielën, i cili shënoi vdekjen e tre neofashistëve në vitin 1978.

- Advertisement -

Një zyrtar i lartë i Vëllezërve të Italisë, Fabio Rampelli, theksoi se partia nuk mori pjesë në mitingun ku qindra militantë përshëndetën me përshëndetjen fashiste dhe se FDL organizoi dy ceremoni të veçanta për të shënuar vdekjen e neofashistit 46 vjet më parë, raporton Reuters.

“Vëllezërit e Italisë nuk kanë lidhje me këtë, ne nuk marrim pjesë në demonstrata të tilla”, tha Rampeli.

Tubimi profashist tërhoqi kritika nga partitë opozitare të Italisë, ndërsa Presidenti i Partisë Demokratike Ellie Schein tha se “kjo duket si viti 1924”, viti kur fashisti Benito Mussolini mori një fitore dërrmuese në zgjedhje përpara se të shfuqizonte sistemin shumëpartiak të Italisë.

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani foli për protestën fashiste duke thënë se Italia nuk është një vend fashist.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?