Partia e Lirisë po përpiqet të rregullojë marrëdhëniet me SHBA-në, thotë juristi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristi Kreshnik Spahiu deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se ka një përpjekje të Partisë së Lirisë që të rregullojë marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ky konstatim lind pasi ambasadorja Kim pati një takim miqësor me Metën pavarësisht marrëdhënieve të tensionuara më herët.

Për Spahiun ky ndryshim qëndrimesh lidhet me riparimin e deklaratave që janë bërë nga Meta për Kim, ndërsa solli në vëmendje se dhe numri 2 i partisë është zgjedhur një person i cili ka një lloj ure bashkëpunimi dhe komunikimi me SHBA-në.

- Advertisement -

“Zoti Meta si një politikan i vjetër do tentojë dhe do përpiqet që të mos përfundojë në të njëjtat marrëdhënie si ish-kryeministri Sali Berisha në raport me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, madje nëse do ta vëmë re me vëmendje edhe në zgjedhjen e partisë së re, Partisë së Lirisë, zgjedhja e nënkryetarit të ri, zotit Agim Nesho ka një objektiv dhe një qëllim jo për shkak të kontributit në parti, por për shkak të pozicionit të tij diplomatik në Organizatën e Kombeve të Bashkuara si një diplomat karriere në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Nju Jork, ka tentuar të japë një mesazh diplomatik,” – u shpreh Spahiu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

TË FUNDIT

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×