English

Partia gjermane planifikon fushatë për shpërbërje të BE-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia gjermane e të djathtës ekstreme, Alternativa për Gjermaninë (AfD), ka thënë se do të përfshijë “shpërbërjen” e Bashkimit Evropian apo për largimin e Gjermanisë nga blloku evropian, në fushatën e ardhshme për zgjedhjet e Parlamentit Evropian.

- Advertisement -

Zgjedhjet e PE-së pritet të mbahen në qershor të vitit 2024.

Në propozim është theksuar se “durimi i liderëve të partisë me BE-në është sosur”.

“Prandaj, ne kërkojmë shpërbërjen e BE-së dhe duam të krijojmë një komunitet të ri ekonomik evropian, një federatë të kombeve evropiane”.

Anëtarët e AfD-së do të votojnë për këtë qëndrim në fund të muajit korrik.

Partia e ka mbështetur idenë e largimit të Gjermanisë nga BE-ja prej të paktën vitit 2019 dhe ka bërë thirrje për shpërbërje të Parlamentit Evropian, shkruan REL.

Numri i deputetëve të Parlamentit Evropian ndahet mes vendeve anëtare, duke pasur parasysh numrin e banorëve të tyre, por ka një diskriminim pozitiv në favor të vendeve më të vogla.

Asnjë shtet nuk mund të ketë më pak se gjashtë deputetë, sa kanë për shembull Malta, Qiproja dhe Luksemburgu, dhe asnjë vend nuk mund të ketë më shumë se 96 deputetë, sa ka Gjermania.

Por kjo do të thotë se për t’u zgjedhur deputet në Parlamentin Evropian, një kandidati gjerman potencialisht i duhen 10 herë më shumë vota sesa një kolegu të tij në Maltë apo Qipro.

Pas zgjedhjeve evropiane, pason edhe zgjedhja e Komisionit të ri Evropian, presidentit të Këshillit dhe funksioneve tjera të larta në institucionet e BE-së.

Parlamenti Evropian është shumë i interesuar që të ketë dalje sa më të madhe në këto zgjedhje, pasi deri tash, prej vitit 1979 – kur janë zhvilluar zgjedhjet – e deri në vitin 2014, përqindja e atyre që kanë votuar ka qenë vazhdimisht në rënie

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×