Pas kritikave për qëndrimet pro-ruse, Serbia dërgon ndihma në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria e Serbisë ka vendosur të dhurojë ndihma për Ukrainën. Zyrtarë të qeverisë serbe konfirmuan se kanë dërguar ndihma humanitare. Bëhet fjalë për pajisje elektrike, gjeneratorë dhe transformatorë.

Përfaqësues të qeverisë në Beograd thanë se ndihma synon përmirësimin e infrastrukturës së dëmtuar nga lufta në këtë shtet.

Dhurimi i ndihmave është bërë përmes Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të Bashkimit Euriopian. Kamionët me ndihma do të kalojnë përmes Rumanisë dhe do të transferohen në Kiev.

- Advertisement -

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabic tha se qeveria e saj do të vijojë të ndihmojë qytetarët e Ukrainës edhe në të ardhmen.

Vendimi i Beogradit shihet si një pikë kthese në politikën e jashtme. Serbia është ndër vendet e vetme të Ballkanit që ka marrëdhënie speciale me Rusinë. Gjithashtu, është i vetmi vend në proces integrimi në Bashkimin Euriopian që nuk ka pranuar të vendos sanksione ekonomikë kundër Rusisë. Në Beograd ka pasur shpesh protesta të organizatave dhe partive që mbështesnin luftën në Ukrainë.

Kjo sjellje e ka penalizuar Serbinë në raportet ndërkombëtare. Në raportin e fundit, Bashkimi Europian kërkonte nga Beogradi që të ndryshonte politikën e jashtme në funksion të qëndrimeve të Unionit.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

TË FUNDIT

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

Përballja e shekullit në boks, Usyk do të ndeshet me Fury

Një përballje historike dhe padyshim më e madhja në historinë e boksit botëror do të zhvillohet në fund të vitit, mes Oleksandër Usyk dhe...

Drejt zbardhjes vrasja e Tupac Shakur, arrestohet një nga autorët e dyshuar

Mëngjesin e së premtes është arrestuar Davis “Keffe D” Duane, një nga dëshmitarët e fundit të gjallë të sulmit fatal që çoi në vrasjen e...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×