Pas protestave të dhunshme, Macron vendosë ta kalojë reformën e pensioneve pa votim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Megjithëse plani për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç kaloi në dhomën e sipërme të enjten, ministrat e kuptuan se mund të mos kishin mbështetje në dhomën e ulët.

Kryeministrja Élisabeth Borne tani do të mbështetet në një procedurë kushtetuese. Neni 49:3 i mundëson qeverisë të miratojë legjislacionin pa votim.

Reformat e pensioneve kanë shkaktuar javë protestash dhe grevash në të gjithë Francën.

- Advertisement -

Edhe pse Presidenti Emmanuel Macron u rizgjodh vitin e kaluar në një platformë të reformave të pensionit, koalicioni i tij qeverisës nuk ka shumicë në Kuvend dhe do të kishte nevojë për mbështetje nga Partia Republikane.

Zyrtarët nga partia e tij e Rilindjes e kaluan mëngjesin në mënyrë të dëshpëruar duke i rrahur anëtarët në radhë në një përpjekje për të tejkaluar faturën e tyre. Ata e dinin se disa nga deputetët e tyre mund të votonin kundër ose abstenonin, të përballur me kundërshtimin e dukshëm të popullit për projektligjin.

Presidenti Macron madje sugjeroi në prag të votimit se ai mund të shpërndajë Kuvendin dhe të shpallë zgjedhje të parakohshme. Ndoshta ishte një bllof, ose ndoshta nuk ishte.

Ai e nisi pasditen e së enjtes i mbyllur me kryeministrin dhe figura të tjera kyçe në Pallatin Elysée, duke numëruar votat po dhe jo. Pak minuta përpara mbledhjes së Kuvendit, burimet i thanë mediave franceze se zonja Borne do të vazhdonte pa votim.

Problemi me klauzolën 49:3 është se do të lejonte gjithashtu opozitën të thërriste një mocion censurimi. Qeveria e di gjithashtu se do të përballet me zemërimin e protestuesve në rrugë, të cilët e shohin 49:3 si antidemokratike.

Sindikatat, të cilat kanë organizuar tashmë tetë ditë protesta në të gjithë Francën, u bënë thirrje deputetëve që të refuzojnë reformat.  “Shtatëdhjetë përqind e popullsisë dhe 94% e punëtorëve janë kundër këtij projekti,” tha François Hommeril.

 

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

TË FUNDIT

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

Britania do t’i sigurojë NATO-s trupa për mbështetjen e Kosovës

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në mënyrë që të mund të ofrojë mbështetje në...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×