Pas SHBA-ve, edhe Britania gati të ndalojë Tik Tok-un

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aplikacioni Tik Tok, ka qenë nën kontrolle të vazhdueshme për shkak të shqetësimeve se ai mund të përdorej për të promovuar politikat pro Pekinit, apo për të mbledhur të dhëna nga përdoruesit e tij.

Komisioni i BE-së dhe më shumë se gjysma e shteteve të SHBA-së kanë vendosur tashmë ndalimin aplikacioneve pasi është ngritur shqetësimi i sulmeve të mundshme kibernetike.

Kryeministri i Mbretërisë së bashkuar, Rishi Sunak ka lënë të kuptohet se do të ndjekë të njëjtin shembull duke shtur se “ do shikojmë se çfarë do bëjnë aleatët”.

- Advertisement -

Në fillim të kësaj jave edhe ministri i sigurisë Tom Tugendhat tha se i kishte kërkuar qendrës Kombëtare të Sigurisë kibernetike të shqyrtonte aplikacionin pasi kjo ishte thelbësore për të mbajtur proceset diplomatike të Mbretërisë së Bashkuar të lirë dhe të sigurt.

Nga ana tjetër TikTok i ka quajtur këto ndalime si të gabuara dhe të bazuara në keqkuptime. Ata shtuan se kompania e Tik Tok do të zhgënjehej nëse Mbretëria e Bashkuar do e ndalonte, pasi vendime të tilla të ngjashme në vende të tjera kanë qenë të bazuara në një frikë të gabuar dhe të nxituar nga gjeopolitika më të gjera.

Gjithashtu përfaqësues të Tik Tok kanë thënë se do të punonim me qeverinë për të adresuar çdo shqetësim.

LEXONI GJTITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×