Përballja Kurti-Vuçiç në Bruksel, presidenti serb: Nuk jam optimist

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç konfirmoi takimin me Kurtin nesër në orën 8 në Bruksel në një intervistë për TV Prva.

Ai tha se nuk ishte optimist për takimin dhe jo sepse nuk mund t’i japin zgjidhje problemit, por sepse nuk do i jepte kurrë arsye të mjaftueshme Kosovës për të fajësuar Serbinë nëse s’merr pjesë në diçka.

“Unë nuk jam optimist, jo sepse mendoj se mund të krijojmë dhe të bëjmë diçka, por sepse nuk do t’u jepja atyre arsye të mjaftueshme për të fajësuar Serbinë për mospjesëmarrjen në diçka. Ne thamë gjithçka qartë,” – deklaroi Vuçiç.

- Advertisement -

Presidenti serb thekson se nuk ka dyshim se situata është më e vështirë se në 10 vitet e fundit dhe se e gjithë situata u komplikua edhe më shumë në Samitin e Berlinit, shkruan Euronews Serbia.

Në momentin kur u bë e qartë se Kurti nuk do ta përmbushte marrëveshjen e Brukselit, pati një tërheqje të serbëve nga institucionet, thotë Vuçiç.

Sipas tij e gjitha kjo është pjesë e aksionit të Prishtinës për dëbimin e serbëve nga veriu.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

TË FUNDIT

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×