‘Përhap gënjeshtra në mbarë botën’, Biden kritikon Elon Musk

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden kritikoi Twitter-in dhe Elon Musk, teksa nënvizoi se miliarderi bleu një platformë të rrjetit social me ndikim që “përhap gënjeshtra në mbarë botën”.

“Elon Musk kontrollon pajisjet që përhapin gënjeshtra në mbarë botën. Nuk ka më redaktorë në Amerikë,” tha Biden të premten gjatë një eventi për mbledhjen e fondeve demokrate në Rosemont, afër Çikagos, sipas CNN.

Deklarata e tij vjen pasi Twitter dje pushoi nga puna mijëra punëtorë, 50 për qind të fuqisë së tij punëtore, në një përpjekje për uljen e kostove që mund të ndryshojë mënyrën se si funksionon një nga platformat më me ndikim në botë.

- Advertisement -

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karin Jean-Pierre, u tha gazetarëve se Biden “foli hapur për rëndësinë që platformat e mediave sociale të vazhdojnë të ndërmarrin hapa për të reduktuar gjuhën e urrejtjes dhe dezinformimin”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

Rrezikojnë përditë jetën! Banorët në unazën jugore të Elbasanit ngrihen në protestë

Unaza jugore e Elbasani që është njëkohësisht segmenti kyç që bën kalimin në drejtim të juglindjes së Shqipërisë është bllokuar nga banorë të zonës. Bllokimi...

TË FUNDIT

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

Rrezikojnë përditë jetën! Banorët në unazën jugore të Elbasanit ngrihen në protestë

Unaza jugore e Elbasani që është njëkohësisht segmenti kyç që bën kalimin në drejtim të juglindjes së Shqipërisë është bllokuar nga banorë të zonës. Bllokimi...

Shpërndante kokainë në Tiranë, arrestohet Erald Shullazi

Policia e Tiranës ka arrestuar një të ri në kuadër të operacionit të koduar “Collaboration”, pasi ky i fundit akuzohet se shpërndante kokainë në...

Koalicion i ri me Bashën për të asgjësuar Berishën? Spahiu zbulon emrat e partive

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Lulzim Basha pritet të hyjë në zgjedhjet lokale me një koalicion prej 6...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×