English

Përmbytjet detyrojnë banorët në fshatrat e Greqisë të largohen: Jetojmë në pasiguri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Ne u rritëm këtu… është fshati ynë. Por siguria është e para. Nuk mund të jetojmë me këtë pasiguri gjatë gjithë kohës”,-tha një banor.

- Advertisement -

Kur përmbytjet shpërthyen në fshatin grek të fermave Metamorfosi në shtator, banorët u larguan. Tani ata duan të zhvendosin të gjithë komunitetin e tyre, të tmerruar se nuk mund t’i mbijetojnë një periudhe tjetër moti ekstrem të nxitur nga ndryshimet klimatike.

Metamorfosi pothuajse u zhduk nën ujë ndërsa stuhia Daniel , e cila bëri shkaktoi dëme në të gjithë Mesdheun, goditi rajonin qendror të Thesalisë më 4-7 shtator, duke e kthyer atë në një det të brendshëm. Gjashtëmbëdhjetë persona u vranë, duke përfshirë një burrë dhe nënën e tij në Metamorfosi, të cilët u mbytën në shtëpinë e tyre.

Duke qëndruar në shtëpinë e tij të pabanueshme, të lyer me baltë, dy muaj pas katastrofës, fermeri 80-vjeçar Vassilis Tsatsarelis, i cili pa përmbytjen e Metamorfosit plotësisht në 1953, 1994 dhe 2023 – është ndër shumë që duan që autoritetet të zhvendosin fshatin e tij në një vend më të sigurt.

“Dua të largohem”, tha ai. “Edhe pse kam lindur këtu dhe jam rritur këtu, e dua këtë për nipërit e mbesat e mia. Që ata të vendosen diku ku nuk do të ketë trazira nga moti.”

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×