English

Peskov: Rusia po punon për të hequr talebanët nga lista e organizatave terroriste

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia ka tema të rëndësishme urgjente për të diskutuar me talebanët në pushtet në Afganistan dhe po punon për të hequr talebanët nga lista e organizatave të ndaluara terroriste, tha sot zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

- Advertisement -

Peskov u tha gazetarëve se Rusia duhet të zgjidhë çështjet urgjente dhe se kjo kërkon dialog dhe kjo është arsyeja pse ajo duhet të komunikojë me talebanët, të cilët janë në pushtet në Afganistan, raporton RIA Novosti.

Peskov nuk specifikoi se cilat janë çështjet urgjente.

Sulmi më vdekjeprurës në 20 vitet e fundit ndodhi në Rusi më 22 mars, kur 144 persona u vranë në një sulm terrorist në Sallën e qytetit Crocus në Moskë.

Shteti Islamik, ose dega e tij ISIS-K, mori përgjegjësinë për sulmin.

Rusia pretendon se SHBA, Britania e Madhe dhe Ukraina janë përgjegjëse për sulmin, ndërsa SHBA dhe Ukraina i kanë hedhur poshtë këto pretendime.

Talebanët u kthyen në pushtet në Afganistan në vitin 2021 pasi forcat e koalicionit ndërkombëtar, të udhëhequr nga SHBA, u tërhoqën nga vendi.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×