English

Pezullohen nga detyra 4 zyrtarë të Bashkisë Korçë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

4 drejtues kryesorë të bashkisë së Korçës janë pezulluar nga puna me vendim të Gjykatës së Shkallës së Parë të Korçës.

- Advertisement -

Bëhet fjalë për 4 punojës të drejtorisë së Planifikimit dhe Kontrollit të Zhvillimit të Territorit, Sektorit të Kontrollit të Zhvillimit të Territorit që merren me shqyrtimin e kërkesave për leje ndërtimi.

4 të pezulluarit nga detyra janë Zhaneta Lubonja, drejtore e Planifikimit dhe Kontrollit të Zhvillimit të Territorit, Ermal Gjermani përgjegjës i këtij sektori pranë kësaj drejtorie, Olvas Petro, specialist i buxhetit me cilësinë e specialistit të përllogaritjes së taksës së ndikimit në infrastrukturë si dhe Soniel Prifti, drejtor i drejtorisë së taksave dhe tarifave vendore.

3 të parët akuzohen për shpërdorim detyre ndërkohë që Prifti për moskallëzim i krimit.

Gjykata e Korçës për të 4 krahas pezullimit nga detyra ka caktuar masën e sigurisë “Detyrim Paraqitjeje” pasi sipas akuzës, kanë llogaritur në mënyrë të paligjshme taksën për ndërtimet dhe komplekset e luksit, lidhur me shqyrtimin e kërkesave për leje ndërtimi pranë kësaj bashkie.

E thënë ndryshe, deklarata, leje zhvillimi, leje ndërtimi, deklarata paraprake si dhe certifikata përdorimi të dhëna prej tyre.

Personat nën hetim, gjithnjë sipas akuzës, dyshohet se kanë favorizuar në mënyrë të paligjshme dhe me qëllime përfitimi individual subjekte dhe individë të veçantë duke llogaritur në mënyrë të paligjshme taksën e ndikimit në infrastrukturë për ndërtime të reja dhe komplekse të luksit në lagjet 1,2,3,11,12 të qytetit të Korçës në masë të ulët sesa ajo që duhet të paguajë nga subjektet.

“Personat nën hetim, dyshohet se kanë favorizuar në mënyrë të paligjshme dhe me qëllime përfitimi individual subjekte dhe individë të veçantë, duke llogaritur në mënyrë të paligjshme taksën e ndikimit në infrastrukturë për ndërtimet e reja dhe komplekset e luksit në lagjet 1, 2, 3 11, 12 të qytetit të Korçës në masë më të ulët se sa duhej të paguhej në bazë të ligjit 107/2014, VKM 408, datë 13.05.2018 apo dhe Vendimeve të Këshillit Bashkiak për periudhën 2020-2023, duke shpërdoruar detyrën dhe duke dëmtuar rëndë interesat e ligjshëm të shtetit”-njofton prokuroria.

LEXONI GJITHASHTU: 

4 COMMENTS

 1. Nisma e Hetimit:

  KLSH vazhdon nismen me abuzimet e taksave 3%, 4% dhe 8%.
  Justifikimi dihet: Po shkatrohen lagjet historike te korces dhe te frenojme ndertimin. (Pergjegjesi i sektorit, kete pergjigje jap, por jane ne shkelje me VKM dhe tarifen shteterore 3% i preventivit).

  KLSH duhet te vazhdoje nismen me kete pika ne hetim:

  1. Cfare e lidh Ermal Gjermanin me planet e rilevimit private?
  2. Cfare e lidh Ermal Gjermanin me licensa kolaudatori?
  3. Te ushtrohet kontroll tek zyra e tij private tek (ish stacioni i autobuzave) gjen vula dhe firma te subjekteve private.
  4. Ti sekuestrohet mjetet kompjuterike dhe laptopi qe e mban tek fura e bukes si dhe celulari. (Kontroll whatsapp #Komisariati nr.2 Tirane Krimi kibernetik, ekspertet).
  5. Cfare e lidh Ermal Gjermanin me certifikatat e perdorimit?
  6. Po me subjektin 3N1 cfare lidhje ka? (Nuk e di as vete ai cfare lidhje ka)
  7. Nuk e gjen nje here ne bashki nga ora 8:30 deri ne ora 16:00. Shkon kur i mbaron objektet per piketim dhe rilevim.
  8. Cfare e lidh Ermal Gjermanin me arkitektet dhe topografet private qe punon? (Mos valle i konsulton jashte orarit te punes)?
  9. Fund Mars 2020 eshte bere tenderi nga ana e bashkise per furnizim te mjeteve gjeodezike. (Pse eshte ditur fituesi para mbarimit te afatit kohor te tenderit?
  10. Cfare llogari bankare kane femijet e tij dhe vajza ne Gjermani? Me cfare emri e ka karten dhe kush ja dergon leket nga shqiperia ne gjermani?
  11. Me 2 fura buke mbahet vajza ne gjermani 1250 euro shpenzime mujore dhe pushime ne Ibiza, Milano, Venezia…etj. Shikohen dhe levizjet ne TIMS te vajzes te vet. (#Policia e shtetit TIMS beje verifikimet).
  12. KLSH nise verifikimin e te gjitha dokumentave te certifikatave te perdorimit.
  13. Cfare e lidh Ermal Gjermanin me subjektet private qe operojne ne qarkun e Korces?
  14. Ta festoje 20 vjetorin e fillimit te punimit si topograf ne bashki. 19.04.2004
  15. Cfare i sjell ne mendje rivleresimi i taksave ne favor te biznesit ne disa pallate tek zone e Shenmerise. Jane disa pallate qe jane bere qe nga 2019 e ne vazhdim, nuk jane shume KLSH e verifikon shpejt se per cilet pallate behet fjale.
  16. Cfare e lidh Ermal Gjermanin qe kur shkojne kliente te ndryshem ne bashki rekomandon emrin e arkitektit te vet dhe pse e ben kete gje? Mos valle ka nje zyre te perbashket dhe ndan lejat dhe aplikimet me ate?
  17. Cfare pret gjykata dhe SPAK te vazhdoje te rije ne qetesi per hetim te pasurise, abuzim me detyren, favore ne ndertim dhe dhenie lejash ndertimi ne shkelje?
  18. Cfare e lidh Ermal Gjermanin me investimet e objekteve 3 kate ne lagjen 1,2 dhe 3? Ne orar te punes ai duhet te jete ne bashki dhe jo me ecurine e ndertimeve dhe me klientet qe kerkojne te blejne apartamente. Ka dale e jashte orarit te punes dhe shkon perseri ne keto objekte 3 kate qe lejat dalin shume me shpejt, me qellim ti shese sa me shpejt.
  19. Te hetohet trekendeshi bashki, aplikanti i lejave te ndertimit dhe shqyrtimi i certifikatave te perdorimit.
  (Sektori Shtet – Privat – Shtet)
  20. SPAK nise verifikimin e objekteve qe ka ne posedim te vet dhe te njerzve te aferm ne zonat Korce, Tirane, Thessaloniki.
  21. Pse pikerisht ky person del per kontrolle ne certifikata perdorimi dhe nuk del inspektoriati ndertimor i Bashkise Korce? Kush ja ka dhene kete kopetence sepse ai eshte me profil topografik. Po gjobat e klienteve?
  22. Verifikohen hyrje daljet ne sistemin TIMS, ku i gjeti leket per udhetime?
  23. Furat e bukes jane justifikim per pastrimin e parave.
  24. Kush ja ka dhene kopetencat ne Bashkia Korce qe te veproje ne kete menyre dhe kush e mbron?
  25. Te verifikohen lejat e pallateve qe jane dhene ne 2023-2024 per sa i perket kufijeve te pronesise ASHK dhe faktike.
  Me rroge bashkie 62.000 lek nuk ble dot 1 makine dhe jo te mbash vajzen ne gjermain dhe njerez ne zyre….
  Kete pune ka bere me vite dhe Bashkia e LEJON…..

 2. Jam plotesisht dakord me folesin pararendes.
  Ky person, Ermali ka nevoje ti behet nje hetim i thelluar i gjendjes pasurore. Ekziston mundesia te jete pronar i nje morie pronash ne Shqiperi dhe ne Greqi. MIdis te tjeras ai eshte pronar ne Magazina, Ambiente tregtare ne qender te korce si dhe disa apartamenteve ne Korce, Tirane dhe gjithashtu nje ne Selanik. Me rroge shteterore me prej rreth 62 000 deri 65 ooo Lek ne muaj keto nuk jane te mundura. Ai eshte babai i korrupsionit ne Zyren e Urbanistikes.

 3. Nuk mbahet vajza ne Gjermani ne Berlin me shtepi me qera dhe shkollim me te ngrena e me pira e me cdo gje tjeter te mundshme. Kemi femijet tane e me sakrifice po i studiojme. Na dalka topografi i bashkise me 20 vjet qe ka punuar ne te gjitha krahet e pushtetit.
  26. Kush e ka emeruar ne prill te 2004 ne Bashki? Gj.P.
  27. Periudha prill_maj 2022 Ermal Gjermani ka blere makine dhe ju thoshte njerzve, u shpenzova se mora makine.
  28. Ne sistem del i 3 punesuar ku punon me pare ne Bashki, ne fura e bukes mbasdite qe nuk ka kembe njeriu, (tek fura e bukes le takimet private)
  29. Po leket ku i gjen per te ndjekur ekipet e futbollit ane e mbane? Apo shet 4 buke me fara integrale? ( i gjen nga relievet qe ja u jep atyre qe ka mare ne pune dhe nga lejat e ndertimit dhe sidomos lejat e shfrytezimit.
  30. Hetimi te meret me app whatsapp, laptopin personal dhe database exel sepse aty ka te gjithe listen e personave qe kane per ti dhene lek dhe kush i ka borxhe.
  31. Me ate shtepine tek zogu i zi cfare do behet sepse e jepte me qera?
  32. Keto lejat e ndertimit qe i ka nxjere me subjektin 3N1 ne keto lagjet 1,2 apo 3 i ka ne shitje, te shikohet historiku e firmes 3N1 dhe te meret ne pyetje administratori dhe hetim pasuror per administratorin dhe kuptohet shume mire se nga vijne ato para.
  Dhe shume rastesi qe dhe administratori eshte topograf. Po sa lek ben nje topograf sot ne treg? Pergjigjet #SPAK.
  33. Ka shume gjera per te dhene llogari por edhe pak dite sa te gjeje nje avokat per ta mbrojtur.
  34. Gjykata mos cenoje nenin 248 per shperdorim detyre sepse mase lehtesuese nuk ka. Denim deri ne 7 vite burg. #gjykata e shkalles te pare korce nuk mund te jape mase arest shtepie sepse nuk eshte demin per kufizim levizje por me shperdorim detyre dhe vjedhje te individeve dhe subjekteve ndertues.
  35. Dhe nqs ka nje mu dendesi 0.001% te kthehet ne Bashki, (diheni kete gje, qe kryetari i bashkise eshte i implikuar)
  36. Leja tek kopshti pallat (jashte kondicioneve urbanistike) u penalizua bashkia ne qershor te 2019 dhe disa arkitekte por nuk u zbardh (nderhyrja e kryetarit) qe te mos prisheshin ekujlibrat.
  37. Leja e dhene tek pallati (ish stacioni i autobuzave, ka dale ne territor shteteror (per ata qe nuk e kuptojne, ka shkelur mbi rrugen shteterore)
  38. Ku ka qene paraditen e 18.01.2024? Dite pune ka qene per verifikim piketimi ne subjekt privat.
  39. Po familja nga i gjen te ardhurat?
  40. Ermal Gjermani ja kalon nga pasuria dhe kryetarit te bashkise, ketij qe eshte dhe atyre qe kane qene.
  41. Vitet 2010_2015 me cfare ka punuar si topograf sepse leja ndertimi nuk ka pasur.
  Vetem me certifikata perdorimi dhe i mbyllte vete ne bashki.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?