English

“Piccolo mare” bën bashkë krijuesit italianë dhe ata shqiptarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Piccolo mare” është titulli i ekspozitës së çelur së fundmi në kryeqytet. Një iniciativë e Harabel që bën bashkë copëza arti nga Italia dhe Shqipëria.

- Advertisement -

Krijimet e artistëve të rinj nga Shqipëria dhe Italia kanë mbushur së fundmi dy hapësira ekspozimi në kryeqytet. Fjala është për ekspozitën Piccolo Mare” që sjell copëza punimesh nga student të arteve nga Shqipëria dhe Italia në një emër.

Eventi ka si qëllim të sjellë në vëmendje nevojën e brezit të ri për të krijuar forma të reja të të kuptuarit, të bashkëjetesës, ndërveprimit, sidomos pas pandemisë me shpresën se përmes artit do të arrihet një reflektim.

Ekspozita Piccolo Mare bën bashkë të gjitha veprat e seksioneve të ekspozuara në edicionin e 16 të çmimit kombëtar të arteve pamore në LecceItalisë teksa ka mbështetjen e ambasadës italiane dhe Institutit Italian të Kulturës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×