Plani për kursimin e naftës, nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lufta në Ukrainë dhe kriza botërore po shtojnë pasiguritë në botë. Një ndër to është edhe furnizimi i tregut me naftë.  

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë lajmëron se bota mund të përballet me shock-un më të madh të mungesës së naftës prej dekadash.

Për t’i paraprirë një krize të tillë të mundshme, kjo Agjenci shpalos një plan kursimi, me 10 pika, që  mund të ulin kërkesën me 2.7 milionë fuçi në ditë, për muajt në vazhdim.

- Advertisement -

Një ditë e javës pa makina, ndërrimi i tyre me biçikletë, transport publik ose automjet elektrik, janë disa prej pikave të planit që duhet të largojnë shumë individë nga varësia e karburanteve.

Mundësia për të punuar nga shtëpia 3 ditë në javë, reduktimi i shpejtësisë në autostradë dhe zëvendësimi i avionëve me trena të shpejtë janë opsionet e tjera të mundshme në këtë situatë.

Plani për të kursyer naftë, nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë
Plani për të kursyer naftë, nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë

Mesazhi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë është shpërndarë edhe nga kryeministri Rama, i cili thotë se ai vlen sot edhe për vendin tonë, duke iu përgjigjur në këtë mënyrë skeptikëve dhe protestuesve që kërkojnë ndërhyrje të tjera për çmimet e larta në treg.  

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×