Iran

Protestat masive| Irani bllokon internetin, Musk aktivizon Starlink

Aktivistët në Iran po shprehin shqetësimin për ndërprerjet e shërbimit te internetit, qytetarët nuk mund të hyjnë në mediat sociale. Zemërimi ka...

Pse Irani shënjestroi Shqipërinë me sulmet kibernetike? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë për emisionin radiofonik nga Alaister Campbell dhe Rory Stewart. Ndër të tjera, ai komentoi dhe sulmet...

Eksperti: Sulmet kibernetike u planifikuan nga rusët dhe u kryen nga iranianët

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi, thotë se sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë u planifikuan nga rusët dhe u kryen nga hakerat iranianë. Në...

‘Shamia’ ngre në këmbë Iranin, presidenti Raisi akuzon Perëndimin për hipokrizi

Mes protestave masive që kanë shpërthyer në Iran për shkak të vdekjes së një 22-vjeçareje, e cila u dënua se kishte...

Protesta për vdekjen e 22-vjeçares në Iran, avokatja: Është e nxitur politikisht

Avokatja Migena Balla thotë se protestat në Iran, pas vrasjes së një 22-vjeçareje e cila nuk kishte vendosur siç duhet hixhabin,...

Rikthehen Anonymous, sulmi i radhës në ndihmë të iranianëve

Si po i ndihmon iranianët grupi i famshëm i hakerave Anonymous? Pas sulmit të tyre kibernetik të shtatorit kundër faqeve të qeverisë...

Iranianët të zemëruar, vijojnë protestat për vdekjen e të resë që veshi keq hixhabin

Irani  përballet  me kritika ndërkombëtare për vdekjen e një vajze 22 vjecare e cila u burgos nga policia e moralit sepse...

Të vritesh për hixhabin, kush është Mahsa Amini?

Disa qindra demonstrues u mblodhën dje para Universitetit të Teheranit, duke brohoritur "gratë, jetë, liri", në shenjë proteste për vdekjen e...

Katër të vrarë nga protestat në Iran

Katër persona janë vrarë në Iran gjatë protestave mbi vdekjen e një gruaje 22-vjeçare, e cila humbi jetën pasi u arrestua...

E vranë sepse s’kishte veshur siç duhet hixhabin, protesta në Iran për Mahsa Aminin

Studentët e Universitetit të Teheranit marshuan për ditën e dytë radhazi në shenjë proteste kundër vrasjes së Mahsa Aminit nga policia. Njerëzit...

Protesta në Iran pas vrasjes së 22-vjeçares që s’kishte veshur siç duhet shaminë

Irani është përfshirë nga protestat pasi 22-vjeçarja Mahsa Amin u rrah për vdekje, disa ditë pasi u arrestua nga policia me...

Sulmi kibernetik nga Irani, rikthehet në funksion sistemi TIMS në Rinas

Ministria e Brendshme dhe Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit kanë konfirmuar se sistemi TIMS në Aeroportin Ndërkombëtar "Nënë Tereza" është rikthyer...

SHBA sanksionon Iranin, nuk toleron sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë | 5 zhvillimet

SHBA sanksionon Iranin për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA-së për Kontrollin e Pasurive të Huaja,...

Muxhahedinët kanë hakeruar agjenci shtetërore iraniane, thotë gazetari

Gazetari Olsi Jazexhi thotë se muxhahedinët të cilët strehohen në vendin tonë, kanë hakeruar agjenci kombëtare iraniane, para se Irani të...

Marrëdhëniet Shqipëri-Iran, Fevziu: Muxhahedinët nuk duhet të largohen

Gazetari Blendi Fevziu thotë se Shqipëria nuk ka pasur raporte me Iranin, por situata ndryshoi pas ardhjes së muxhahedinëve në vendin...

Përfundon pas 3 orësh kontrolli në ambasadën iraniane, godina do ruhet nga policia

Gazetari i Euronews Albania, Xhevahir Zhabina raportoi nga godina e ambasadës iraniane, ku ka përfunduar pas 3 orësh kontrolli. Ai u shpreh...