“Po përballemi me kërcënime”, deklarata e fortë e Borrell: Të investojmë në armatime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës ka vënë në krizë rezervat e armëve të BE-së, tha të enjten shefi i politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell.

“Kjo luftë kundër Ukrainës ka qenë një zgjim brutal për shumë prej nesh”, tha Borrell në një konferencë të mbrojtjes në Bruksel.

“Ne e kuptojmë se rezervat tona ushtarake janë varfëruar shpejt për shkak të viteve që nuk kemi investuar në rezervat e armëve”, tha ai më tej.

- Advertisement -

Shtetet anëtare evropiane kanë dërguar armë me vlerë miliarda dollarë për të ndihmuar Kievin të mbrohet kundër agresionit rus që nga fillimi i pushtimit në shkurt.

Sipas Borrell, sulmi në shkallë të plotë i Moskës ndaj fqinjit të saj ka ripërqendruar vëmendjen në fuqinë e mbrojtjes së vetë BE-së.

“Ne po përballemi me kërcënime, kërcënime reale, afër dhe (ato) ka të ngjarë të përkeqësohen”, u shpreh më tej Borrell.

Shtetet anëtare të BE-së kanë rritur shpenzimet e tyre ushtarake që kur Moska aneksoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës dhe shkaktoi konfliktin në Ukrainën lindore në vitin 2014.

Por, Borrell këmbënguli se 27 anëtarët e bllokut duhet të vazhdojnë të rrisin shpenzimet dhe të përmirësojnë prokurimin dhe investimet e tyre të përbashkëta në teknologji për të kompensuar mungesat.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Celibashi: Informimi për votimin për Këshillin bashkiak nuk është detyrë e KQZ

"Informimi për votimin për Këshillin Bashkiak nuk është detyrë e KQZ. Partitë politike luajnë rol kryesorë në informimin e publikut kur bëhet fjalë për...

Gerta Meta: Në zonat rurale votojnë burrat për gratë

Gerta Meta nga Shoqata për Kulturë Demokratike tha për “Barometri” në Euronews Albania se në zonat rurale burrat votojnë dhe për gratë. Sipas saj, grave...

Alarmante! Mjeku: 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani

Mjeku Erjon Dasho tha në një intervistë për Euronews Albania se 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani. “Ka një largim masiv të mjekëve dhe...

TË FUNDIT

Celibashi: Informimi për votimin për Këshillin bashkiak nuk është detyrë e KQZ

"Informimi për votimin për Këshillin Bashkiak nuk është detyrë e KQZ. Partitë politike luajnë rol kryesorë në informimin e publikut kur bëhet fjalë për...

Gerta Meta: Në zonat rurale votojnë burrat për gratë

Gerta Meta nga Shoqata për Kulturë Demokratike tha për “Barometri” në Euronews Albania se në zonat rurale burrat votojnë dhe për gratë. Sipas saj, grave...

Alarmante! Mjeku: 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani

Mjeku Erjon Dasho tha në një intervistë për Euronews Albania se 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani. “Ka një largim masiv të mjekëve dhe...

E dinë shqiptarët si votojnë? Celibashi: Pse sondazhet e Barometrit i shërbejnë KQZ

Kryekpmisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se sondazhet e "Barometrit" në Euronews Albania, lidhur me faktin se a dinë shqiptarët si do votojnë...

Akovati sqaron emigrantët e ligjshëm! Ja çfarë duhet të bëjnë

Avokati Naim Hasani sqaroi në një intervistë për Euronews Albania se çdo person që ka leje qëndrimi në Britani në mënyrë të ligjshme nuk...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×